Doğal İnsülin Meğer Mutfağımızda Duruyormuş

Yapısında 80’den fazla mineral bulunduran ‘deniz tuzu’, bağışıklık sistemini güçlendirmeden cilt bakımına kadar birçok sağlık sorununda en doğal sağlık savaşçısı oluyor. Daha birçok faydası bulunan mineral zengini deniz tuzunun faydaları saymakla bitmiyor. İşte deniz tuzunun faydaları…

GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ : Deniz tuzunda bulunan mineraller vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle grip, nezle gibi hastalıkların arttığı kış aylarında deniz tuzu tüketmek vücudun koruma mekanizmasına destek olur.

HIZLI KAN DOLAŞIMI

Deniz tuzu metabolizmayı düzenleyen bir etkiye sahiptir. Vücudun her bölgesindeki kan dolaşımını hızlandırır.

DEPRESYONA İYİ GELİR : Deniz tuzu, mutluluk veren seratonin ve melatonin hormonlarının salgılanmasına yardımcı olarak, depresyon ve stresten korunmaya yardımcı olur. Rafine edilmemiş deniz tuzunun sakinleştirici etkisi vardır.

KİLO VERMEYE YARDIMCI : Alkali özelliği taşıyan bir besin olan deniz tuzu, yağ gibi vücuda zararlı olan maddeleri yok etmede mideye destek olur. Sindirim sistemini düzenler ve hızlandırır.

KEMİK ERİMESİNİ ÖNLER : İskelet sistemi, alınan tuzun dörtte birini depolar. Deniz tuzunda bulunan mineraller kemikleri onarmak için destek olur.

DOĞAL İNSÜLİN

Kan şekerini düzenleme özelliği olan deniz tuzu, diyabetli hastalar için en doğru tuz seçimidir. Kan şekeriyle ilgili problemi olanlar, doğal insülin sayılabilecek deniz tuzu tüketebilir.

Deniz tuzunun faydaları o kadar çoktur ki bunların farkına vardıktan sonra sofra tuzunu kullanmak istemeyeceksiniz. Deniz tuzunu tüketmeye ne kadar yakın zamanda başlarsanız, o kadar çabuk faydalarını görüp yemekleriniz için gerekli olan miktarı öğrenirsiniz.

SAÇLARI FERAHLATIYOR : İyileştirici etkisi olan deniz tuzundan, birçok cilt sorununda doğal savaşçı olarak faydalanılabilir. Saç derisini ferahlatır, saç bakımında kullanılır.

CİLT DOSTU : Vücut peelinginde kullanılan deniz tuzu, derideki çatlakları önler ve aynı zamanda selülit giderici özelliğe sahiptir.

Banyo suyuna eklenen deniz tuzu; cilde esneklik kazandırır ve cildi tazeler. Antiseptik özelliğe sahip olduğu için cildi korur. Cildi temizler ve yağ dengesini düzenler. Siyah noktaları ve akneleri temizleyen doğal bir üründür.

ASTIM KİRİZİNE KARŞI

Deniz tuzu, iltihap oluşmasını engeller bu sayede de astıma iyi gelir. Etkisi o kadar kuvvetlidir ki bazı doktorlar, astım hastalarının kriz esnasında dillerine biraz deniz tuzu koymayı deneyebileceğini söyler.

Eğer böyle bir probleminiz varsa, ek bir tedavi yöntemi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve astım spreyi kullanmayı tamamen kesmeyin.

KRAMPLARI AZALTIR

Daha önce tenis oyuncularının maçlar sırasında muz yediğini fark etmiş miydiniz? Bunun sebebi, muzun içerdiği yüksek miktardaki potasyumun kaslar için çok faydalı olmasıdır.

Deniz tuzunun faydalarından biri de budur. Deniz tuzu, başka besinlerle kıyaslandığında kaslarınız için faydalı olan potasyum yönünden daha zengindir.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • https://whatgreatgrandmaate.com/8-awesome-benefits-of-sea-salt/
İçerik Kaynakları :
  • https://whatgreatgrandmaate.com/8-awesome-benefits-of-sea-salt/