Enfeksiyon İle Mücadele Eder, Karaciğer ve Safra Kesesini Temizler

Diken üzümü birçok sağlık yararına sahip bir bitkidir. Diken üzümü özü, sinir sistemleri ve kardiyovasküler sistem için bazı faydalar sunar. Meyveleri ile şurup ve reçel yapılır. Ülkemizin çeşitli yörelerinde; kadın tuzluğu, ekşimen, garamık, gıraba, hatun tuzluğu, sarı çalı, kızamık ve zibike isimleri ile de bilinir.

Enfeksiyon ile mücadele eder

Diken üzümü antibakteriyel, anti-fungal ve anti-protozoal özelliklere sahiptir. Bakterilerin insan hücrelerine bağlanmasını ve enfeksiyona neden olmasını önler. Bu bitki, boğaz ağrısı, tıkanıklık, sinüzit ve bronşit gibi genel rahatsızlıkların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Diyabeti önler ve tedavi eder

Diken üzümü için yapılan araştırmalarda, günde 2-3 kez diken üzümü tüketmenin kan şekeri ve lipit metabolizmasını yaygın bir şekilde kontrol edebileceği gösterilmiştir. 

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp'ta yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar diken üzümünün insülin duyarlılığını da artırabildiğini bulmuşlardır.

Kalp sağlığını geliştirir

Çalışmalar bu bitkinin  hipertansiyon, kalp ritmi, kardiyomiyopati ve iskemik kalp hastalığının iyileştirilmesinde etkili bir doğal ilaç olarak kullanılabileceğini göstermiştir.

Metabolik sendrom ile mücadele

2014 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar, diken üzümü takviyesinin, vücuttaki oksidatif stresi bastırabildiğini ve metabolik sendromla mücadelede önemli bir rol oynadığını buldu.

Karaciğer ve safra kesesini temizler

Karaciğer kanı temizlemek, hormonları parçalamak, temel besinleri depolamak ve safra üretmekten sorumludur. Diken üzümü, sindirim sürecine ve safra salgılanmasına yardımcı olur. Ayrıca karaciğer ve safra kesesi sağlığı için, doğal bir safra kesesi yıkama maddesi olarak bilinir.

Sivas’ta, meyvesinden Kara aş adı verilen bir tatlısı yapılır. Bitkinin yararlarını sağlamak için, gövde veya kök kabukları kullanılır.

Diken üzümünün gövde kabukları ile kök kabukları aynı zamanlar içinde, bitkiden soyularak alınıp kurutulur. Bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş kabuk bir bardak su içine konularak, suyu kaynama derecesine kadar ısıtıldıktan sonra ateş üzerinden alınarak 15 dakika kadar soğuması beklenir. Bu şekilde hazırlanan diken üzümü bitki suyu, her gün üç defa birer bardak içilir.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • http://www.carebodyhair.com/wp-content/uploads/2014/07/Turmeric22.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://dailyhealthpost.com/turmeric-olive-oil-and-black-pepper-make-for-a-powerful-cancer-fighting-drink/