Ana içeriğe atla

Kadınların Beyni mi Erkeklerin Beyni mi Daha Fazla Çalışır?

Q testlerinin 100 senelik tarihinde, kadınlar erkekleri ilk defa geride bırakıyor. Yapılmış olan son testlerde, kadınların erkeklere nazaran beş puan daha zeki olduklarını ortaya koymuştur. Araştırmacı olan James Flynn; Estonya, Arjantin, Yeni Zelanda, ABD, Kanada ve Batı Avrupa üstünde yapmış olduğu çalışmalarının sonuçlarını modern yaşamın bir belirtisi olarak açıklamıştır.

Kadınların ev ile iş hayatlarını beraber yürütmesi ile beyinlerinin daha fazla geliştiğini söylemektedir. Nöro-biyolog olan Prof. Donald W. Pfaff ise seneler sürmüş olan çalışmaların sonucunda erkeklerin ve kadınların farklı şekillerde düşünerek farklı şekilde hissettiklerini belirtmektedir. Yapılmış olan bu araştırmalar neticesinde;

Hipotalamus Erkekte Büyük

Kadınlar genelde bir şey ifade ettiklerinde erkeklerin farklı bir şey anladıklarından veya işin daha da kötüsü söylediklerini hiç anlamadıklarından sıklıkla şikâyet etmektedirler. Ama bu anlamda erkekleri çok da suçlamamak gerekir.

Çünkü bu tarz durumlar erkeklerin beyinlerinin farklı çalışmasından kaynaklanır. Kadın ve erkek beyninin; hem özellikleri hem de boyutları birbirlerinden farklıdır.

Bundan dolayı sevgiliniz ya da eşiniz farklı şeyler algıladığından onlara kızmamalısınız. Onların beyinlerinin nasıl işlediğini anlamaya çalışmak gerekir.

Erkek ve Kadın Beyni Arasında Ne Tarz Farklar Bulunur?

Erkeklerin beyni kadınların beyinlerine matematiksel açıdan daha iyidir. Ama erkek beyni herhangi bir objeyi ya da herhangi bir problemi algılamakta çok daha farklı bakar.

Arzu etme, aşırı derecede acıkma, âşık olma ve korku tarzındaki birçok duygunun merkezi halinde olan limbik sistemde bulunan hipotalamus erkeklerde daha büyüktür. Bu da onların şiddete ve sekse daha duyarlı olmalarına sebep olmaktadır.

İki beynin arasında ağırlık farkı bulunur. Erkeğin beyni kadınların beynine göre daha ağırdır. Zekâ açısından herhangi bir fark bulunmaz. Kadın ve erkeklerde zekâyı belirleyecek olan şeyler çevresel ve genetik olan faktörlerdir.

Duygusal olan tepkiler kadınların beyinlerinde hem sol hem de sağ kürede oluşmaktadır. Erkeklerde bu merkezler sadece sol yarım kürede oluşmaktadır. Erkeklerin olağan duygularını ifade ederken yaşadıkları zorluklarda bundan kaynaklanmaktadır.

Kadınlar ekşi ve tatlı şeylere karşı oldukça duyarlıdır. Erkekler ise tuzlu olan maddelere daha sık ihtiyaç duyarlar.

Kadınlarda işitme duyusu erkeklere göre daha çok gelişmiştir. Ses tonlarında bulunan küçücük değişimleri bile hemen fark edebilirler.

Kekemelik sıkıntısı erkeklerde daha sık rastlanır. Kadınlar ise yabancı dili erkeklere göre daha kolay öğrenir.

Kadınlarda konuşma yeteneğini yönlendirmekte olan merkez beynin sol kısmında bulunur. Erkeklerde ise bu merkez beynin arka ve ön kısımlarına dağılmış bir şekilde bulunur. Bundan kaynaklı olarak kadınların konuşma yetenekleri daha gelişmiştir.

Erkeklerde beynin sol ve sağ yarım küreleri aralarında bilgi akışlarını sağlayan kısım kadınlarınkine göre daha küçüktür.

Bu beynin duygusal tarafı olan sol lob ile mantık tarafı olan sağ lob arasında var olan bilgi alışverişini kısıtlama getirir. Kadınlar ise karşılaşmış oldukları durumlarda her iki tarafı da kullanır. Hem duygusal hem de mantıksal bakışlarından kaynaklı olarak dengeli çözümler bulurlar.

Kadınların beyinlerinde serotonin oranları daha fazladır. Bu durum kadınların kontrollü olmalarına sebebiyet verir.

Erkeklerin beyinleri kadınların beyinlerine göre 10 daha fazla testeron hormonu salgılamaktadır. Ayrıca bu oran ergenlik dönemlerinde 20 kat daha fazlaya çıkar. Bu hormonların sayesinde insanlar daha gürültücü, saldırgan ve hareketli olur.

Kadınların beyinlerinde dil ile alakalı olan işlemci daha gelişkindir. Bundan kaynaklı olarak da kız çocukları erkek çocuklarına nazaran daha erken konuşur.

Sohbet etmek ve konuşmak gibi arzular kadınlarda daha gelişkindir. Erkeklerin uzay şekil işlemcileri daha geniş bir yer kaplamaktadır. Mühendislik, inşaat ve makine gibi alanlarda da çok erkeğin bulunması da bundan kaynaklanmaktadır. Görünen o ki erkek ve kadın beyni arasında belli farklar gözlemlenmektedir.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • https://www.bbc.com/turkce/haberler/2013/12/131202_beyin_kadin_erkek
İçerik Kaynakları :
  • https://www.bbc.com/turkce/haberler/2013/12/131202_beyin_kadin_erkek

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şunları Yapın, Hiçbir Hastalığınız Kalmaz

►Düzenli olarak elma yiyin. ► Türk kahvesi ile aranız yoksa arayı bulun. Türk kahvesi de muazzam bir zihin açıcıdır. Sabahları kahvaltıdan bir saat kadar sonra Türk kahvesi için... Türk kahvesi erken ölüm riskini dahil bir çok derdi azaltmaya yeter. Sallama çayları, plastik bardak ve şişeleri, damacana suları terk edin. İş görür bir su arıtıcı kullanın. Bekleyen ve paketlenip taşınan sulardan uzak durun. ► Çörek otu yağı için ve saçınıza, cildinize, yüzünüze sürün. ► Çörek otunu kokusundan ve tadından dolayı içemezseniz (ki insanların çoğu içemiyor) çörek otu yağının kapsül haline getirildiği ürünler mevcut, onlardan alın ve kolayca sabah akşam yemeklerden önce ikişer adet yutun. ► İncir mucizesini de kaçırmayın! Kuş başı kıyılarak hakiki zeytin yağında birkaç gün bekletilmiş kuru incir yiyin. Hakiki zeytin yağında 3-5 gün bekletilmiş kuru inciri, arada zeytin yağı da yutacak şekilde kaşıkla, sabah akşam aç karnına, yemeklerden önce düzenli olarak yiyin.����…

Masa Temizliği

Ayşe sabah işe geldiğinde masasının silinmediğini fark etti. Çalışanı arayıp masanın silinmesini istemek yerine eline aldığı kolonyalı mendil ile masasını sildi. İki gün sonra aynı olay tekrar etti. Ayşe yine talep etmek yerine masayı kendisi sildi. Temizlik elemanı bir kaç gün sonra Ayşe'ye; "Ayşe hanım ben unuttum masanızı yine silmeyi "dedi. Ayşe ise" hiç sorun değil,ben kendim de hallediyorum" dedi. Bir süre sonra Ayşe'nin masası neredeyse hiç silinmez oldu. Çünkü Ayşe,fedakarlığı bir kez yapmayıp sürekli hale getirdiği için artık masa silme onun görevi haline dönüşmüştü. İşte hepimiz birer Ayşe olabiliyoruz. Kriz dönemlerinde,yardım etmeye çalışırken,anlık çözümler üretmeye çalışırken, farkında olmadan birer Ayşe ye dönüşüyoruz. Ve dönüp geriye baktığımızda ; "Hayır" diyemediğimiz için,"kırılır " diye düşündüğümüz için başkasının sorumluluğunu üstlendiğimizi fark ediyoruz. Çoğu zaman da bu görevi sürdürmek için davranışımızı rasy…

Çocuklarda Ateş Ve Ateşi Düşürme Yolları

Ateş düşürmek İçin asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bunlar damarları ani olarak büzer ateş hemen düşer gibi olur. sonrasında ise damarlar genişler ve ateş çok daha fazla yükselir. . özellikle küçük bebeklerde havale riskini arttırır. Öncelikle Ateşin çocuğunuz için bir savunma mekanizması olduğunu unutmayın. Her çocuğun ateşi çıkar. Bu vücudun savunma mekanizmasıdır. Önemli olan çıkan ateşi kontrol altında tutmaktır. Öncelikle Ateşli Çocukta yapılmaması gerekenleri maddeler halinde anlatacağım 1. Çocuk ateş nedeniyle titrer. aile eli ayağı buz gibi başı yanıyor çocuğumun der. Bu tamamen ateşin doğası ile ilgili bir durumdur. Kan dolaşımının fazla olduğu baş ve vücut kısmı daha sıcak kan dolaşımının az olduğu el ve ayaklar soğuk olacaktır.

1. Çocuğunuz Ateşliyken,titrese,morarsa bile Asla ve asla üzerini örtmeyin.(Çocuğun üzerini örtmekle yangına odun atmak arasında bir fark yoktur) 2.Ateş düşürmek İçin asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bu…

ÖNEMLİ UYARI

Hastaliklari tedavi etmek, 1219 sayili Tababet Kanunu'na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Bu sitede yer alan bilgiler saglikli yasama tavsiye niteliginde olup ürünlerimiz ilaç degil, besin destek ürünleridir. Tedavi veya doktor tedavisi yerine geçmez. Kürlerde ve metinler içerisinde geçen bitkilerin kullanimindan önce, Adi geçen bitkilere alerjiniz olup olmadigini kontrol ettirdikten sonra kullanmaniz tavsiye edilir. Bu sitede yazılan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığı olanlar, mutlaka doktorlarına danışarak kullanmalarında fayda vardır.