Ana içeriğe atla

Kalp Dostu Damar Açıcı Alıç Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sürekli paylaştığımız bir konu… Çünkü işe yarıyor… Yazımızda alıç marmelatı ve alıç sirkesi tarifi linkleri de var. Alıcı satın alabiliriz veya bir haftasonu şehrin dışına çıkıp tepelik alanlarda bulabiliriz. Kas spazmı, kalp zayıflığı, çarpıntı, migren, baş dönmesi, uykusuzluk, huzursuzluk, göğüs ağrısı gibi problemlere karşı alıç meyvesi nasıl kullanılır?

Lütfen bu meyveyi mevsiminde tüketelim.

Yabani bir sonbahar meyvesi olan Alıç; 10 metreye kadar yükselebilen dikenli dallara sahip bir ağaçtır. Bilimsel adı Crataegus monogyna’dır. İngilizce’de Hawthorn olarak bilinir. Aluç, alınç olarak da isimlendirilmiştir. Ekşiden, elma tadına kadar çok çeşitli tatlara sahip bir meyvedir.

Yuvarlak bir görünümü olan ve kırmızı, beyaz, sarı, yeşil, pembe tonlara sahip değişik türde meyveleri rengine göre değişik tatlar içermektedir. Anadolu coğrafyasında pek çok türü mevcuttur. Antioksidan olarak zengin bir meyvedir.

Ormanlık ve çalılık yerlerde yetişmektedir. Sonbaharın başı itibari ile olgunlaşmaya başlayan bu meyve kışa kadar ağaçlardan toplanabilir.

Alıç Faydaları Nelerdir? Alıçın Kullanım Şekli

Migrene, Kalp Ritmi Bozuluğuna Karşı Alıcın Faydaları :

Alıç kalp sağlığı için çok faydalı bir meyvedir. Bu hem geleneksel hem de modern tecrübelerle görülmüştür.

Kalpte ritim bozukluğu, kalp çarpıntıları, kalp kaslarında güçsüzleşme ve zaafiyet, hipertansiyon, damar sertliği gibi sağlık problemleri için alıç kullanılabilir. Aluç meyvesi kalp sağlığı dışında; sinir sistemini yatıştırıcı olarak, idrar söktürücü, anti-müshilaj ( ishal kesici, kabız yapıcı ), spazmlara karşı kullanılır.

Migrene, bağ ağrısına ve göğüs ağrısına karşı etkilidir. Bağırsak enfeksiyonları, bazı mide rahatsızlıklarına, uykusuzluğa karşı oldukça faydalıdır.

Aluç meyvesi kanda bulunan LDL ( kötü kolesterol ) ve trigliserit ( kandaki yağ ) oranını düşürmekte, yine kalp ve akciğer çevresinde yağlanmanın önüne geçmektedir. Ayrıca bu meyve, bağırsak enfeksiyonlarına karşı ve tenyalara karşı çok faydalıdır.

 Alıç, konjestif kalp yetmezliği (CHF), göğüs ağrısı ve düzensiz kalp atışı gibi kalp ve kan damarlarının hastalıkları için kullanılır.

Alıç Nasıl Kullanılır?

Alıç meyvesi ortalama 6 hafta kullanılarak kalp sağlığına önemli bir beslenme desteği sağlanılabilir. Genel olarak 6-8 haftalık bu kullanımlar alıç çayı şeklinde olmaktadır.

Ancak meyve şeklinde de tüketilebilir. Genel olarak mevsiminde günde bir avuç alıç tüketilirse ( minumum 15 gün) kalp ve damar sağlığını desteklediği migreni ve kronik baş ağrısını aldığı, göğüs ağrısı, kas spazmı gibi sorunlara çok iyi geldiği belirtilmiştir.

Mevsiminde; diğer meyveler yerine bir süre alıç meyvesi tüketilebilir ve pek çok fayda sağlanabilir.

Alıç Çayı Tarifi

Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış çiçek- yaprak ve meyve karışımı ( sadece meyve veya meyve-yaprak karışımıda olur ) kaynamış bir bardak suya atılır ve 10-15 dakika demlenmeye bırakılır.

Daha etkili olması için genel olarak balla tatlandırarak içilir.

Ayrıca piyasada alıçtan yapılan ekstreler bulunmaktadır. Eğer alıç meyvesinin kendisini bulamadıysanız bu ekstrelerden alabilirsiniz. Ancak alırken dikkat etmeniz gereken nokta, mümkün olduğunca en kalitelisini araştırın ve alın…

Ayrıca eğer kalp ilaçları kullanıyorsanız, alıç çayı veya ekstresi kullanımı için muhakkak doktorunuza baş vurun. Çünkü süre kullanımlarda alıcın damarları genişletici bir etkisi vardır ve kalp ilaçlarının bir kısmı da aynı etkiye sahiptir.

Bu sebeple istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkmaması için doktor tavsiyesi şarttır.

Sağlıcakla Kalın.. Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • https://www.youtube.com/watch?v=aoCY4YS4KSE
İçerik Kaynakları :
  • https://www.youtube.com/watch?v=aoCY4YS4KSE

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şunları Yapın, Hiçbir Hastalığınız Kalmaz

►Düzenli olarak elma yiyin. ► Türk kahvesi ile aranız yoksa arayı bulun. Türk kahvesi de muazzam bir zihin açıcıdır. Sabahları kahvaltıdan bir saat kadar sonra Türk kahvesi için... Türk kahvesi erken ölüm riskini dahil bir çok derdi azaltmaya yeter. Sallama çayları, plastik bardak ve şişeleri, damacana suları terk edin. İş görür bir su arıtıcı kullanın. Bekleyen ve paketlenip taşınan sulardan uzak durun. ► Çörek otu yağı için ve saçınıza, cildinize, yüzünüze sürün. ► Çörek otunu kokusundan ve tadından dolayı içemezseniz (ki insanların çoğu içemiyor) çörek otu yağının kapsül haline getirildiği ürünler mevcut, onlardan alın ve kolayca sabah akşam yemeklerden önce ikişer adet yutun. ► İncir mucizesini de kaçırmayın! Kuş başı kıyılarak hakiki zeytin yağında birkaç gün bekletilmiş kuru incir yiyin. Hakiki zeytin yağında 3-5 gün bekletilmiş kuru inciri, arada zeytin yağı da yutacak şekilde kaşıkla, sabah akşam aç karnına, yemeklerden önce düzenli olarak yiyin.����…

Çocuklarda Ateş Ve Ateşi Düşürme Yolları

Ateş düşürmek İçin asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bunlar damarları ani olarak büzer ateş hemen düşer gibi olur. sonrasında ise damarlar genişler ve ateş çok daha fazla yükselir. . özellikle küçük bebeklerde havale riskini arttırır. Öncelikle Ateşin çocuğunuz için bir savunma mekanizması olduğunu unutmayın. Her çocuğun ateşi çıkar. Bu vücudun savunma mekanizmasıdır. Önemli olan çıkan ateşi kontrol altında tutmaktır. Öncelikle Ateşli Çocukta yapılmaması gerekenleri maddeler halinde anlatacağım 1. Çocuk ateş nedeniyle titrer. aile eli ayağı buz gibi başı yanıyor çocuğumun der. Bu tamamen ateşin doğası ile ilgili bir durumdur. Kan dolaşımının fazla olduğu baş ve vücut kısmı daha sıcak kan dolaşımının az olduğu el ve ayaklar soğuk olacaktır.

1. Çocuğunuz Ateşliyken,titrese,morarsa bile Asla ve asla üzerini örtmeyin.(Çocuğun üzerini örtmekle yangına odun atmak arasında bir fark yoktur) 2.Ateş düşürmek İçin asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bu…

Masa Temizliği

Ayşe sabah işe geldiğinde masasının silinmediğini fark etti. Çalışanı arayıp masanın silinmesini istemek yerine eline aldığı kolonyalı mendil ile masasını sildi. İki gün sonra aynı olay tekrar etti. Ayşe yine talep etmek yerine masayı kendisi sildi. Temizlik elemanı bir kaç gün sonra Ayşe'ye; "Ayşe hanım ben unuttum masanızı yine silmeyi "dedi. Ayşe ise" hiç sorun değil,ben kendim de hallediyorum" dedi. Bir süre sonra Ayşe'nin masası neredeyse hiç silinmez oldu. Çünkü Ayşe,fedakarlığı bir kez yapmayıp sürekli hale getirdiği için artık masa silme onun görevi haline dönüşmüştü. İşte hepimiz birer Ayşe olabiliyoruz. Kriz dönemlerinde,yardım etmeye çalışırken,anlık çözümler üretmeye çalışırken, farkında olmadan birer Ayşe ye dönüşüyoruz. Ve dönüp geriye baktığımızda ; "Hayır" diyemediğimiz için,"kırılır " diye düşündüğümüz için başkasının sorumluluğunu üstlendiğimizi fark ediyoruz. Çoğu zaman da bu görevi sürdürmek için davranışımızı rasy…

ÖNEMLİ UYARI

Hastaliklari tedavi etmek, 1219 sayili Tababet Kanunu'na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Bu sitede yer alan bilgiler saglikli yasama tavsiye niteliginde olup ürünlerimiz ilaç degil, besin destek ürünleridir. Tedavi veya doktor tedavisi yerine geçmez. Kürlerde ve metinler içerisinde geçen bitkilerin kullanimindan önce, Adi geçen bitkilere alerjiniz olup olmadigini kontrol ettirdikten sonra kullanmaniz tavsiye edilir. Bu sitede yazılan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığı olanlar, mutlaka doktorlarına danışarak kullanmalarında fayda vardır.