Ana içeriğe atla

Kolanın İçmek Dışındaki 9 Çok İşe Yarar Kullanım Alanı (İçmek Yerine Böyle Kullansak Aslında Daha İyi)

Kola, su dışında dünya üzerinde en fazla tüketilen içeceklerden biridir. Her ne kadar sağlığa zararları orta da olsa da tüketimi durmamaktadır. Oysa kolanın içerisinde bol miktarda asit ve şeker bulunmaktadır. Bu asit ve şeker de vücut için oldukça zararlıdır.

Yani diyabetin, obezitenin, sinir sistemi rahatsızlıklarının, çeşitli kemik problemlerinin, erken yaşlanmanın, solunum yolu rahatsızlıklarının ve daha birçok rahatsızlığın temelinde kola bulunmaktadır. Bu nedenle aslında kolayı hiç tüketmemeliyiz. İlla ben koladan vazgeçmem diyorsanız size onu içmek yerine başka alanlar da kullanmayı önerebiliriz.

Çünkü içeriği nedeniyle sağlığımız için pek çok zararı bulunan kola, aslında başka yerlerde çok da fazla işimize yaramaktadır. İşte sizin için kolayı içmek dışında kullanabileceğiniz 9 alanı sıraladık. Sizin için en sağlıklısı budur.

1- Tuvaleti temizleyebilirsiniz :

Kola ile tuvaletinizi şahane ortama çevirebilirsiniz. Bazen ne yaparsak yapalım gideremediğimiz lekeler bulunmaktadır tuvaletlerimizde. İşte bu azimli lekeleri yok etmek için kolayı tercih edebilirsiniz.

Bunun için de lekeli bölgeye bir miktar kola döküp bir saat kadar beklettikten sonra lekeleri çıkarmayı deneyebilirsiniz. Kola her ne kadar sıradan bir içecek olsa da aslında içeriği sayesinde pek çok temizleyiciden kat kat öndedir.

Kola uygulamasından sonra tuvaleti yeniden bir kez daha standart temizleyiciler ile temizleyebilirsiniz.

2- Metal eşyalarda bulunan pasları çıkartabilirsiniz :

Metal eşyaların korkulu rüyası paslanmalarıdır. Fakat bu problemi kola ile halledebilirsiniz.

Bunun için metal eşyanızın paslanmış olan bölgesini 1 gece boyunca içi kola dolu bir kabın içinde bekletin. Ertesi sabah metal eşyanızdaki pası oldukça kolay bir şekilde temizleyebileceksiniz.

3- Kıyafetlerdeki bulunan yağ lekelerini çıkarabilirsiniz :

Kıyafetlerde bulunan makine yağı lekesi oldukça korkunç bir olaydır. Hatta bu  lekeyi sıradan deterjanlar ile yok etmeniz neredeyse imkansız.

Fakat bunun için de pek ala kolayı kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey çamaşır makinenizi çalıştırırken bir miktar kola ilave etmek. Eğer çamaşır makinenize kola bulaştırmak istemiyorsanız direkt olarak kola dolu bir kabın içine kıyafetinizi de koyabilirsiniz.

Gerçekten oldukça etkili yağ çıkarıcıdır. Hatta makine yağı olmayan standart yağ lekelerini de fırından, ocaktan, kıyafetlerden ya da aklınıza gelen herhangi bir yerde kola yardımıyla yok edebilirsiniz.

4- Saça yapışmış sakızı çıkarabilirsiniz :

Kimin başına gelecek diye asla düşünmeyin. Çünkü hiç beklemediğiniz bir anda saçınıza sakız yapışabilir. İşte bu problemi de kola yardımıyla çözebilirsiniz. Yani saçlarınızı kesmeye gerek yok. Yapmanız gereken tek şey saçınızdaki sakız yapışmış bölgeye bir miktar kola dökmek.

Bu şekilde biraz bekleyin ve kolaylıkla sakızı çıkartın.

5- Tavaları ve tencereleri temizleyebilirsiniz :

Kararmak neredeyse her tavanın ya da tencerenin eninde sonunda başına gelebilecek olaylardan biridir. Kararan tavaları ve tencereleri eski haline getirip tekrar parlatmak için de içinde bol miktarda asit bulunduran kolayı tercih edebilirsiniz.

İçine bir miktar kola döküp bir süre bekledikten sonra lekeleri kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Vücudunuz için zararlı olsa da tava ve tencereleriniz için oldukça sağlıklıdır.

6- Bozuk paraları temizleyebilirsiniz :

Belki gün içinde kullandığınız paraları o kadar önemsemeyeceksiniz fakat bozuk para koleksiyonunuz var ve paraları parlatmanız gerekiyorsa kola size yardımcı olacaktır.

Bunun için de yapacağınız tek şey kola dolu bir kabın içine bozuk paralarınızı koymak ve bir süre beklemek. Yeteri kadar bekledikten sonra bozuk paralarınız eski parlak görüntüsüne kavuşacaktır.

7- Mobilyalardaki boya lekelerini çıkarabilirsiniz :

Mobilyalarınızın üstüne dökülen boyayı kola yardımıyla çıkarabilmek mümkündür. Herhangi bir bezi kolaya batırın ve mobilyalarda bulunan lekeli bölgeye sürün. Fakat kola mobilyanızı yapış yapış yapabilir.

Bunun için de sonrasında su ile temizlemelisiniz.

8- Sıkı vidaları gevşetebilirsiniz :

Çıkarmanız gereken bir vida sizden önce biri tarafından fazla sıkılmış ya da sıkışmış olabilir. Bir miktar kolayı vidanın üstüne dökün ve bir süre bekleyin.

Ardından kolay şekilde vidayı yerinden çıkarabilirsiniz.

9- Kan lekesini çıkarabilirsiniz :

Eğer arabanızda, kıyafetinizde ya da evin herhangi bir yerinde kan lekesi varsa ve çıkarmak konusunda zorluk çekiyorsanız kolayı tercih edebilirsiniz. Kola ile bir süre beklettiğiniz bölgedeki kan lekesi çok kolay bir şekilde yok olacaktır.

Yani böyle zorlu bir lekeyi çıkarmak için defalarca uğraş göstermenize gerek yok. Leke oldukça zor olsa da çözümü kolay ve basit.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • http://www.wisebread.com/51-uses-for-coca-cola-the-ultimate-list
İçerik Kaynakları :
  • http://www.wisebread.com/51-uses-for-coca-cola-the-ultimate-list
  • http://www.reshareable.tv/25-practical-uses-coca-cola.html

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şunları Yapın, Hiçbir Hastalığınız Kalmaz

►Düzenli olarak elma yiyin. ► Türk kahvesi ile aranız yoksa arayı bulun. Türk kahvesi de muazzam bir zihin açıcıdır. Sabahları kahvaltıdan bir saat kadar sonra Türk kahvesi için... Türk kahvesi erken ölüm riskini dahil bir çok derdi azaltmaya yeter. Sallama çayları, plastik bardak ve şişeleri, damacana suları terk edin. İş görür bir su arıtıcı kullanın. Bekleyen ve paketlenip taşınan sulardan uzak durun. ► Çörek otu yağı için ve saçınıza, cildinize, yüzünüze sürün. ► Çörek otunu kokusundan ve tadından dolayı içemezseniz (ki insanların çoğu içemiyor) çörek otu yağının kapsül haline getirildiği ürünler mevcut, onlardan alın ve kolayca sabah akşam yemeklerden önce ikişer adet yutun. ► İncir mucizesini de kaçırmayın! Kuş başı kıyılarak hakiki zeytin yağında birkaç gün bekletilmiş kuru incir yiyin. Hakiki zeytin yağında 3-5 gün bekletilmiş kuru inciri, arada zeytin yağı da yutacak şekilde kaşıkla, sabah akşam aç karnına, yemeklerden önce düzenli olarak yiyin.����…

Masa Temizliği

Ayşe sabah işe geldiğinde masasının silinmediğini fark etti. Çalışanı arayıp masanın silinmesini istemek yerine eline aldığı kolonyalı mendil ile masasını sildi. İki gün sonra aynı olay tekrar etti. Ayşe yine talep etmek yerine masayı kendisi sildi. Temizlik elemanı bir kaç gün sonra Ayşe'ye; "Ayşe hanım ben unuttum masanızı yine silmeyi "dedi. Ayşe ise" hiç sorun değil,ben kendim de hallediyorum" dedi. Bir süre sonra Ayşe'nin masası neredeyse hiç silinmez oldu. Çünkü Ayşe,fedakarlığı bir kez yapmayıp sürekli hale getirdiği için artık masa silme onun görevi haline dönüşmüştü. İşte hepimiz birer Ayşe olabiliyoruz. Kriz dönemlerinde,yardım etmeye çalışırken,anlık çözümler üretmeye çalışırken, farkında olmadan birer Ayşe ye dönüşüyoruz. Ve dönüp geriye baktığımızda ; "Hayır" diyemediğimiz için,"kırılır " diye düşündüğümüz için başkasının sorumluluğunu üstlendiğimizi fark ediyoruz. Çoğu zaman da bu görevi sürdürmek için davranışımızı rasy…

Çocuklarda Ateş Ve Ateşi Düşürme Yolları

Ateş düşürmek İçin asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bunlar damarları ani olarak büzer ateş hemen düşer gibi olur. sonrasında ise damarlar genişler ve ateş çok daha fazla yükselir. . özellikle küçük bebeklerde havale riskini arttırır. Öncelikle Ateşin çocuğunuz için bir savunma mekanizması olduğunu unutmayın. Her çocuğun ateşi çıkar. Bu vücudun savunma mekanizmasıdır. Önemli olan çıkan ateşi kontrol altında tutmaktır. Öncelikle Ateşli Çocukta yapılmaması gerekenleri maddeler halinde anlatacağım 1. Çocuk ateş nedeniyle titrer. aile eli ayağı buz gibi başı yanıyor çocuğumun der. Bu tamamen ateşin doğası ile ilgili bir durumdur. Kan dolaşımının fazla olduğu baş ve vücut kısmı daha sıcak kan dolaşımının az olduğu el ve ayaklar soğuk olacaktır.

1. Çocuğunuz Ateşliyken,titrese,morarsa bile Asla ve asla üzerini örtmeyin.(Çocuğun üzerini örtmekle yangına odun atmak arasında bir fark yoktur) 2.Ateş düşürmek İçin asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bu…

ÖNEMLİ UYARI

Hastaliklari tedavi etmek, 1219 sayili Tababet Kanunu'na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Bu sitede yer alan bilgiler saglikli yasama tavsiye niteliginde olup ürünlerimiz ilaç degil, besin destek ürünleridir. Tedavi veya doktor tedavisi yerine geçmez. Kürlerde ve metinler içerisinde geçen bitkilerin kullanimindan önce, Adi geçen bitkilere alerjiniz olup olmadigini kontrol ettirdikten sonra kullanmaniz tavsiye edilir. Bu sitede yazılan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığı olanlar, mutlaka doktorlarına danışarak kullanmalarında fayda vardır.