Lahana Turşusunun Her Derde Deva Niteliğinde Faydaları

Lahana Turşusunun bu kadar faydalı olduğu kimsenin aklının ucundan geçmezdi. Kanserden birçok dermansız hastalığa kadar âdeta bir şifa kaynağı olan lahana turşusunun bir çok faydası bulunuyor.  Lahana turşusu laktik asit kullanılarak işlenen bir lahana bazlı fermente besindir.

Onun yüksek besin değeri zinde ve sağlıklı tutar. Lahana B, C, A ve K vitaminleri açısından zengindir aynı zamanda önemli miktarda lif de içerir.

Fermente gıdalar , dünyada lahana turşusu ile bilinmeye başladı. Lahana turşusu lezzetinin yanısıra sağlık ve güzellik avantajları da bulunmaktadır.

Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır:  Lahana,  magnezyum ve potasyum mineralleri açısından oldukça zengindir. Bu mineraller kalp ve damar hastalıklarını önlemede büyük yarar sağlar. Bunun dışında sebzenin fermente olması kalp ve damarlarda yer alan kötü kolesterolü yok eder.

Sindirim sistemiyle alakalı hastalıkları engeller: Bağırsak dostu olan laktik asit ve probiyotikler lahana turşusunda bol miktarda bulunur. Lahana turşusunun bol miktarda tüketilmesi sonucunda bağırsak kanseri ve mide kanseri gibi boşaltım sistemi ile alakalı hastalıkları engellemiş olursunuz.

Kanserli hücrelerin gelişimini engeller: Lahanada turşusunda bulunan,  izotiosiyanatlar kanserli hücrelerin gelişimini engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda lahanada bulunan antioksidanlar, vücutta yer alan bakterilerle savaşır ve gelişimlerini kötü yönde etkiler.

Özellikle; meme kanseri, yumurtalık kanseri   ve prostat kanseri gibi hormona duyarlı kanserlerin oluşmasını engellemede etkilidir.

Lahanın faydalarından verimli bir şekilde yararlanmak istiyorsanız belirli aralıklarla,  düzenli olarak tüketmeniz gerekecektir.

Beyinin işlevlerini korur: Lahanada B6 vitamini oldukça zengindir. Bu vitamin beyin fonksiyonlarını korur ve rbc oluşumunu sağlar.

Kas ağrılarını azaltır: Lahana turşusunda ağrıyı hafifleten organik bileşenler vardır. Düzenli tüketildiği takdirde vücudunuzun herhangi bir yerinde ağrı oluşmasını engeller.

Peki, en güzel lahana turşusu nasıl yapılır?

Malzemeler

1 adet orta büyüklükte lahana

1 kilogram sirke

1 diş sarımsak

1 tutam tuz

Yarım bardak sıvı yağ

Hazırlanışı :

Turşu için küçük, sıkı beyaz lahana kullanın. Lahananın dış yapraklarını temizleyip, dip tarafını oyup koçanını çıkarın. Dörde bölüp bıçakla irice kıyın. Büyükçe bir tepsiye kıydığınız lahanaları boşaltıp bol tuz ile ovun.

Tuzlayıp iyice ovduğunuz lahanaları tepsinin ortasına toplayın. Üzerine bir tahta yerleştirip onun da üzerine herhangi bir ağırlık koyup 6-7 saat bekletin.

Sarımsakları ayıklayıp, havanda tuz ile dövün. Sirkeyle dövülmüş sarımsağı karıştırıp turşu yapacağınız zamana kadar bekletin. Lahanaları bekletme süresi bittiğinde silkeleyip turşu kabına veya cam kavanoza iyice bastırarak yerleştirin.

Hazırladığınız tuzlu sirkeyi üzerine dökün. Lahanaların üstünü kapatacak kadar kaynatılıp soğutulmuş su ilave edin. En üste de küf oluşmaması için yarım bardak sıvı yağ ekleyin.

Arzuya göre sirkeye kırmızı pul biber ve limon dilimleri de koyabilirsiniz.

Kaynak :  https://ye-mek.net/tarif/beyaz-lahana-tursusu/

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • https://ye-mek.net/tarif/beyaz-lahana-tursusu/
İçerik Kaynakları :
  • https://ye-mek.net/tarif/beyaz-lahana-tursusu/