Ana içeriğe atla

Mumun Gündelik Hayatta İşinize Çok Yarayacak 9 Değişik Kullanım Alanı

Parafin mumu, petrolden elde edilen renksiz ve kokusuz bir mum çeşididir. Genellikle evlerde kullandığımız mumlar parafinden yapılır. Ancak parafin, güçlü yalıtım ve gresleme özelliği sayesinde bir çok alanda kullanılabilir.

Biz de parafinin kullanıldığı bir kaç alanı sizlerle paylaşmak istedik. İçlerinde özellikle bazıları çok işinize yaracak eminiz.

1. Kapı ve Pencereleri Yağlamak

Kapı ve pencereleriniz gıcırdamaya başladığı zaman da parafin mumu kullanarak yağlayabilirsiniz.

2. Reçellerinizi Korumak

Eğer kendi bahçenizden topladığını veya pazardan aldığınız meyveler ile düzenli olarak reçel yapan biri iseniz, parafin ile reçellerinizi koruyabilirsiniz. Ev yapımı reçeller genellikle daha az şeker içerir ve neredeyse hiç katkı maddesi içermez ve bu yüzden kolayca bozulabilir. Bozulmasını engellemenin yolu da hava ile temasını engellemektir. Hava ile temasını da parafin kullanarak engelleyebilirsiniz.

Sadece yemek ile temas edebilen mumları kullanın.

 • Mumu eritin;
 • Yavaşça reçelin üzerini kaplayacak şekilde dökün ve reçelin tamamını kapladığından emin olun.

3. Şişeleri Tıkamak

Eğer kendi pekmezinizi veya zeytin yağınızı veya şişede saklayacağınız herhangi bir şeyi üretiyorsanız, parafin mumu kullanarak şişelerin ağzını mühürleyebilirsiniz.

 • Mumu eritin,
 • Şişenin ağız kısmının yan taraflarına selobant yapıştırın. Bu şekilde zamanı gelince bandı kullanarak şişeyi açabilirsiniz.
 • Şişenin ağzını erimiş parafine batırın ve her yerini kaplaması için kendi etrafında hafifçe döndürün.

4. Çekmeceleri Yağlayıp Kayganlaştırmak

Ahşap çekmeceler çok hoş bir görüntüye sahiptir. Ancak zaman geçtikçe bu çekmeceleri kullanmak çok zorlaşır çünkü ahşap bir süre sonra aşınır ve çekilemez duruma gelir. Bu durumdaki ahşapları kayganlaştırmak için ahşapların eklem yerlerine parafin mumu sürebilirsiniz.

5. Fermuarları Onarmak

Eğer bozulmuş veya sıkışmış fermuarlarınız varsa, parafin mumu kullanarak onarabilirsiniz

 • İlk önce fermuarı güzelce temizleyin.
 • Katı haldeki parafin mumunu hafifçe fermuarın üzerinde gezdirin.
 • Bu işlemi bir kaç kez tekrar edin.

6. Kar Küreği Olarak Kullanmak

Eğer yaşadığınız yerde kış ayları yoğun kar yağışı ile geçiyorsa, biriken kar küreleri yüzünden günlük yaşamınız biraz zorlaşabilir.

Evinizin önündeki karları ve arabanızda buz tutmuş olan karları temizlemek oldukça yorucu ve zaman alıcı işlerdir. Kar küreme işini kolaylaştırmak için ise parafin mumu kullanabilirsiniz.

Kar küreğinin ağız kısmını tamamen parafin ile kaplayın ve bu şekilde kar küremeyi deneyin. Çok daha hızl ıve kolay bir şekilde işinizi halledebileceksiniz.

7. Kesme Tahtasını Onarmak

Kesme tahtaları sebzeleri mutfağımıza zarar vermeden kesmemizi sağlar ve temizliği daha kolaydır. Parafin kullanarak ise kesme tahtalarının ömrünü uzatabilirsiniz.

Yiyecekler ile temas edebilen parafini kullanın.

 • Temiz bir parça beze parafin mumu sürün.
 • Bu bez ile tahta yüzeyinin tamamını hafifçe ovalayın.
 • Tahtanın mumu içine çekmesi için bir süre bekleyin.
 • Kuruduktan sonra nemli bir bez ile yüzeyi temizleyin.

8. El Bakımı

Günlük hayatta en çok kullandığımız organların başında gelen ellerimiz su, soğuk ve sıcak ile sürekli temas halindedir. Bu da cildimizin zaman içinde bozulmasını ve kurumasına yol açar. Parafin tedavisi ile ellerinizdeki kırışıkları yok edebilir ve daha yumuşak ellere sahip olabilirsiniz.

Ellerinizi düşük ısıdaki erimiş parafin mumuna batırın. Ellerinizin tamamen mumla kaplanması için bu süreci bir kaç kez tekrar etmeniz gerekebilir.

 • Daha sonra ellerinizi plastik bir poşete sokun ve ağzını bağlayın.
 • Ellerinizi bu şekilde bir eldivene geçirin.
 • 10-15 dakika boyunca bekledikten sonra ellerinizde kalan mumu temizleyin.

9. Ayak Bakımı

Bu bakım süreci de el tedavisiyle oldukça benzerdir.

Ayağınızı düşük ısıdaki erimiş parafin mumuna batırın. Aynı şekilde mumun bütün ayağınızı kaplaması için bir kaç sefer tekrar edin.

 • Daha sonra ayaklarınızı plastik poşete sokup sonra da bir havluya sarın.
 • 10-15 dakika bekleyin ve mumu güzelce temizleyin.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

 • https://bilgecafe.com/mumun-sasirtici-9-kullanim-alani/
İçerik Kaynakları :
 • https://bilgecafe.com/mumun-sasirtici-9-kullanim-alani/
 • http://birminghamfueloils.co.uk/what-is-paraffin-and-what-are-its-uses/

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şunları Yapın, Hiçbir Hastalığınız Kalmaz

►Düzenli olarak elma yiyin. ► Türk kahvesi ile aranız yoksa arayı bulun. Türk kahvesi de muazzam bir zihin açıcıdır. Sabahları kahvaltıdan bir saat kadar sonra Türk kahvesi için... Türk kahvesi erken ölüm riskini dahil bir çok derdi azaltmaya yeter. Sallama çayları, plastik bardak ve şişeleri, damacana suları terk edin. İş görür bir su arıtıcı kullanın. Bekleyen ve paketlenip taşınan sulardan uzak durun. ► Çörek otu yağı için ve saçınıza, cildinize, yüzünüze sürün. ► Çörek otunu kokusundan ve tadından dolayı içemezseniz (ki insanların çoğu içemiyor) çörek otu yağının kapsül haline getirildiği ürünler mevcut, onlardan alın ve kolayca sabah akşam yemeklerden önce ikişer adet yutun. ► İncir mucizesini de kaçırmayın! Kuş başı kıyılarak hakiki zeytin yağında birkaç gün bekletilmiş kuru incir yiyin. Hakiki zeytin yağında 3-5 gün bekletilmiş kuru inciri, arada zeytin yağı da yutacak şekilde kaşıkla, sabah akşam aç karnına, yemeklerden önce düzenli olarak yiyin.����…

Masa Temizliği

Ayşe sabah işe geldiğinde masasının silinmediğini fark etti. Çalışanı arayıp masanın silinmesini istemek yerine eline aldığı kolonyalı mendil ile masasını sildi. İki gün sonra aynı olay tekrar etti. Ayşe yine talep etmek yerine masayı kendisi sildi. Temizlik elemanı bir kaç gün sonra Ayşe'ye; "Ayşe hanım ben unuttum masanızı yine silmeyi "dedi. Ayşe ise" hiç sorun değil,ben kendim de hallediyorum" dedi. Bir süre sonra Ayşe'nin masası neredeyse hiç silinmez oldu. Çünkü Ayşe,fedakarlığı bir kez yapmayıp sürekli hale getirdiği için artık masa silme onun görevi haline dönüşmüştü. İşte hepimiz birer Ayşe olabiliyoruz. Kriz dönemlerinde,yardım etmeye çalışırken,anlık çözümler üretmeye çalışırken, farkında olmadan birer Ayşe ye dönüşüyoruz. Ve dönüp geriye baktığımızda ; "Hayır" diyemediğimiz için,"kırılır " diye düşündüğümüz için başkasının sorumluluğunu üstlendiğimizi fark ediyoruz. Çoğu zaman da bu görevi sürdürmek için davranışımızı rasy…

Çocuklarda Ateş Ve Ateşi Düşürme Yolları

Ateş düşürmek İçin asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bunlar damarları ani olarak büzer ateş hemen düşer gibi olur. sonrasında ise damarlar genişler ve ateş çok daha fazla yükselir. . özellikle küçük bebeklerde havale riskini arttırır. Öncelikle Ateşin çocuğunuz için bir savunma mekanizması olduğunu unutmayın. Her çocuğun ateşi çıkar. Bu vücudun savunma mekanizmasıdır. Önemli olan çıkan ateşi kontrol altında tutmaktır. Öncelikle Ateşli Çocukta yapılmaması gerekenleri maddeler halinde anlatacağım 1. Çocuk ateş nedeniyle titrer. aile eli ayağı buz gibi başı yanıyor çocuğumun der. Bu tamamen ateşin doğası ile ilgili bir durumdur. Kan dolaşımının fazla olduğu baş ve vücut kısmı daha sıcak kan dolaşımının az olduğu el ve ayaklar soğuk olacaktır.

1. Çocuğunuz Ateşliyken,titrese,morarsa bile Asla ve asla üzerini örtmeyin.(Çocuğun üzerini örtmekle yangına odun atmak arasında bir fark yoktur) 2.Ateş düşürmek İçin asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bu…

ÖNEMLİ UYARI

Hastaliklari tedavi etmek, 1219 sayili Tababet Kanunu'na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Bu sitede yer alan bilgiler saglikli yasama tavsiye niteliginde olup ürünlerimiz ilaç degil, besin destek ürünleridir. Tedavi veya doktor tedavisi yerine geçmez. Kürlerde ve metinler içerisinde geçen bitkilerin kullanimindan önce, Adi geçen bitkilere alerjiniz olup olmadigini kontrol ettirdikten sonra kullanmaniz tavsiye edilir. Bu sitede yazılan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığı olanlar, mutlaka doktorlarına danışarak kullanmalarında fayda vardır.