Yaşlanmayı Önleyen Bu Mevsimin Tek Besini, Kim Sevmez ki

Soğuk havaların vazgeçilmezi kestane, kalbi güçlendiriyor, Alzheimer'ı önlüyor, kanserden koruyor, gençleştiriyor.  Kış akşamlarının vazgeçilmez atıştırmalığı kestanenin faydaları saymakla bitmiyor. Vitamin ve mineral deposu bu besin, sağlığa olan faydalarıyla dikkat çekiyor.

C, B1, B2 vitaminleri ile protein, potasyum, fosfor ve kalsiyum mineralleri içeren kestane, kalbi güçlendiriyor. Mide hastalıklarından koruyor. Uzmanlar, bu harika lezzetin faydalarını şöyle sıralıyor...

ERKEN YAŞLANMAYI ENGELLER

Hücrelerin yaşlanmasına karşı savaşır. Erken yaşlanmayı engelleyici etkisi vardır. Yüksek miktarda selenyum ve B1, B2, E vitaminleri içerir. Sakinleştirici özelliği vardır, stresin giderilmesine yardım olur.

Barındırdığı B vitamini yağda çözülmekte ve kırmızı kan hücrelerinin (alyuvar, RBC) çoğalmasına yardımcı olur. Kestanenin içinde bol bulunan B vitamlerinden filotin, tiamin ve ribovlavin beyin beyin fonksiyonları için faydalıdır.

3 avuç kadar kestane günlük B vitamini ihtiyacını karşılar ki kestane cevizden sonra beyin için en faydalı besinlerden biridir. Linoleik asit gibi temel yağ asitleri içeren yağlar bebeklerin sinir sisteminin gelişmesine de katkı sağlar. Hamilelik sırasında kestane de tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

KANSERİ ÖNLER

Birçok kanser türünün önlenmesine yardım eder. Özellikle akciğer kanserinin önlenmesine yardımcıdır. Kan basıncını düşürür. Ayrıca, kansızlık yani anemiyi önlemeye yardım eder.

TOK TUTAR

Tok tutucu özelliği sayesinde sık sık yemek yemeyi engeller. Ancak kestane, yüksek kalorili bir besindir. 1 adet orta boy kestane 106 kaloridir. bu sebeple tüketirken porsiyon kontrolü yapmakta fayda var.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede hastalıklara kolay yakalanmayı önler. Halsizlik ve aşırı yorgunluk durumlarında da enerji verir. Güçlü bir antioksindandır. Dahası felç geçirme riskini de azaltır.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Bakır minerali kırmızı kan hücrelerinin artmasını, bağışıklık sisteminin ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Bir bakır olan kestaneyi kızarmış olarak kurutulmuş erikle tüketerek bakır alımınızı artırabilirsiniz.

CİNSEL GÜCÜ ARTTIRIR

Pek çok mineral barındıran ve kırmızı kan hücrelerini artıran kestanenin cinsel güce de olumlu etki ettiği belirtilmektedir. Nitekim bu konuda kestane balı da tavsiye edilmektedir.

ÖNEMLİ BİR ANTİOKSİDANDIR

Kestanenin barındırdığı mineraller antioksidan görevi görür ve serbest radikalleri ortadan kaldırır.

Serbest radikaller hücrelere, proteinlere ve DNA’ya zarar verir. Kanser, damar tıkanıklığı, alzheime ve parkinson gibi ciddi hastalıklarla ilişkilidir.

FAZLASI KİLO YAPAR

Her ne kadar vitamin ve mineral içeriği yüksek olsa da kestane tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekiyor. Kestanenin 100 gramı yaklaşık 180 kalori içeriyor.

Yüksek lif içeriği ile tok tutuyor. Ancak üç kestane, bi dilim ekmek yerine geçiyor. Fazlası kilo aldııryor. Ölçülü tüketilmesi gerekiyor. Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • http://www.carebodyhair.com/wp-content/uploads/2014/07/Turmeric22.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://dailyhealthpost.com/turmeric-olive-oil-and-black-pepper-make-for-a-powerful-cancer-fighting-drink/