Ana içeriğe atla

Yiyeceklerinizi Çok Daha Uzun Süre Taze Tutabileceğiniz 10 İşe Yarar Taktik

Hepimiz ailemiz için en iyi ve en taze yiyecekleri isteriz, ancak her gün alışverişe gidecek fırsatı bulamayabiliriz. Bu yüzden evdeki yiyeceklerimizi taze tutmanın bir yolunu bulmamız gerekmektedir.

Sizler için yiyeceklerinizin tazeliğini uzun süre muhafaza edebileceğiniz 10 taktik hazırladık.

1. Süzme Peynirlerinizi ve Kremalarınızı Baş Aşağı Çevirerek Bozulmasını Engelleyebilirsiniz.

Ekşi kremalarınızı ve süzme peynirlerinizi buzdolabına baş aşağı çevirip koyarsanız ömrünü 2 kat uzatabilirsiniz. Bu şekilde kutunun içerisinde bir boşluk yaratıp bakterilerin büyümesini engellersiniz.

2. Soğanları Su Dolu Kaplarda Saklamak

Yeşil soğanlarınızı içi su dolu kavanozlara koyarsanız, tazeliğini daha uzun süre korumasını sağlarsınız. Ayrıca ihtiyacınız kadar soğan yaprağını üst taraftan keserseniz, suda kalan kısım büyümeye devam edecektir.

3. Elmaları Buzdolabında Aylarca Saklamak

Elmalar, normalde diğer meyvelerin aksine daha uzun süre bozulmadan kalabilir. Eğer elmaları buzdolabında saklarsanız bu süreyi daha da artırabilirsiniz ve tadının da aynı kalmasını sağlarsınız. Yapmanız gereken tek şey, elmaların birbirleri ile temas etmesine izin vermeyin. Bunun için elmaların her birini peçeteye veya gazete kağıdına sarabilirsiniz.

4. Marul Yapraklarını Havlu Kağıdına Sarıp Tazeliklerini Koruyabilirsiniz

Eğer marul yapraklarını havlu kağıtlarına sararsanız, marulların tazeliğini en az 1 hafta daha muhafaza edebilirsiniz. Nemler tuvalet kağıdına yapışır ve yaprakların kurumasına izin vermez.

5. Sütü Dondurmak

Fazla miktarda süt aldıysanız ve uzun süre muhafaza etme ihtiyacı hissediyorsanız yapmanız gereken şey çok basit; sütü dondurun. Yapmanız gereken tek şey sütü dondurmadan hemen önce üstünden birkaç damla dökmek. Bu şekilde sütünüzü 4 – 6 hafta aralığında bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

6. Havuçları Kumda Saklamak

Bahçıvanların havuçları kumda saklamayı önermeleri hiç de şaşırtıcı bir şey değildir. Çünkü kum, su buharlaşmasını azaltır ve çürümeyi yavaşlatır.

7. Yumurtaları Buz Kalıbında Dondurmak

Eğer yumurtanın beyazını kullandınız ve sarısını ziyan etmek istemiyorsanız veya aldığınız yumurtalar beklediğinizden uzun süre kaldıysa ve bozulmasını istemiyorsanız buz kalıbında dondurup uzun süre saklayabilir ve ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz. Dondurmadan önce içine biraz şeker veya tuz atarsınız dokusunu muhafaza edebilirsiniz.

8. Sevdiğiniz Sosları Buzdolabı Poşetinde Saklayabilirsiniz

Artan soslar da dondurularak muhafaza edilebilir. Soslar, poşetlere döküp buzluğa atıldıktan sonra 1 saat içinde küp küp kesilip yemeklerin içine atabileceğiniz kıvama gelecektir.

9. Yeşillikleri Cam Kavanozlarda Saklamak

Cam kavanoz taze otlar için en iyi saklama kabıdır. Soğan, sarımsak ve maydanoz gibi bitkileri aromalarını bozmadan 1 ay boyunca bu şekilde muhafaza edebilirsiniz.

10. Balı Cam Kavanozlarda Saklayarak Oksitlenmeden Koruyabilirsiniz.

Bal, özünü yıllarca koruyabilir, ancak bunun için doğru şekilde saklanması gerekmektedir. En iyi koruma şekli ise ağzını sıkıca kapatabileceğiniz bir cam kavanozda saklamaktadır. Metal veya çinkodan yapılmış saklama kapları balı muhafaza etmek için uygun değildir çünkü oksitlenmeye sebep olur.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • http://www.carebodyhair.com/wp-content/uploads/2014/07/Turmeric22.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://dailyhealthpost.com/turmeric-olive-oil-and-black-pepper-make-for-a-powerful-cancer-fighting-drink/

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şunları Yapın, Hiçbir Hastalığınız Kalmaz

►Düzenli olarak elma yiyin. ► Türk kahvesi ile aranız yoksa arayı bulun. Türk kahvesi de muazzam bir zihin açıcıdır. Sabahları kahvaltıdan bir saat kadar sonra Türk kahvesi için... Türk kahvesi erken ölüm riskini dahil bir çok derdi azaltmaya yeter. Sallama çayları, plastik bardak ve şişeleri, damacana suları terk edin. İş görür bir su arıtıcı kullanın. Bekleyen ve paketlenip taşınan sulardan uzak durun. ► Çörek otu yağı için ve saçınıza, cildinize, yüzünüze sürün. ► Çörek otunu kokusundan ve tadından dolayı içemezseniz (ki insanların çoğu içemiyor) çörek otu yağının kapsül haline getirildiği ürünler mevcut, onlardan alın ve kolayca sabah akşam yemeklerden önce ikişer adet yutun. ► İncir mucizesini de kaçırmayın! Kuş başı kıyılarak hakiki zeytin yağında birkaç gün bekletilmiş kuru incir yiyin. Hakiki zeytin yağında 3-5 gün bekletilmiş kuru inciri, arada zeytin yağı da yutacak şekilde kaşıkla, sabah akşam aç karnına, yemeklerden önce düzenli olarak yiyin.����…

Çocuklarda Ateş Ve Ateşi Düşürme Yolları

Ateş düşürmek İçin asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bunlar damarları ani olarak büzer ateş hemen düşer gibi olur. sonrasında ise damarlar genişler ve ateş çok daha fazla yükselir. . özellikle küçük bebeklerde havale riskini arttırır. Öncelikle Ateşin çocuğunuz için bir savunma mekanizması olduğunu unutmayın. Her çocuğun ateşi çıkar. Bu vücudun savunma mekanizmasıdır. Önemli olan çıkan ateşi kontrol altında tutmaktır. Öncelikle Ateşli Çocukta yapılmaması gerekenleri maddeler halinde anlatacağım 1. Çocuk ateş nedeniyle titrer. aile eli ayağı buz gibi başı yanıyor çocuğumun der. Bu tamamen ateşin doğası ile ilgili bir durumdur. Kan dolaşımının fazla olduğu baş ve vücut kısmı daha sıcak kan dolaşımının az olduğu el ve ayaklar soğuk olacaktır.

1. Çocuğunuz Ateşliyken,titrese,morarsa bile Asla ve asla üzerini örtmeyin.(Çocuğun üzerini örtmekle yangına odun atmak arasında bir fark yoktur) 2.Ateş düşürmek İçin asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bu…

Masa Temizliği

Ayşe sabah işe geldiğinde masasının silinmediğini fark etti. Çalışanı arayıp masanın silinmesini istemek yerine eline aldığı kolonyalı mendil ile masasını sildi. İki gün sonra aynı olay tekrar etti. Ayşe yine talep etmek yerine masayı kendisi sildi. Temizlik elemanı bir kaç gün sonra Ayşe'ye; "Ayşe hanım ben unuttum masanızı yine silmeyi "dedi. Ayşe ise" hiç sorun değil,ben kendim de hallediyorum" dedi. Bir süre sonra Ayşe'nin masası neredeyse hiç silinmez oldu. Çünkü Ayşe,fedakarlığı bir kez yapmayıp sürekli hale getirdiği için artık masa silme onun görevi haline dönüşmüştü. İşte hepimiz birer Ayşe olabiliyoruz. Kriz dönemlerinde,yardım etmeye çalışırken,anlık çözümler üretmeye çalışırken, farkında olmadan birer Ayşe ye dönüşüyoruz. Ve dönüp geriye baktığımızda ; "Hayır" diyemediğimiz için,"kırılır " diye düşündüğümüz için başkasının sorumluluğunu üstlendiğimizi fark ediyoruz. Çoğu zaman da bu görevi sürdürmek için davranışımızı rasy…

ÖNEMLİ UYARI

Hastaliklari tedavi etmek, 1219 sayili Tababet Kanunu'na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Bu sitede yer alan bilgiler saglikli yasama tavsiye niteliginde olup ürünlerimiz ilaç degil, besin destek ürünleridir. Tedavi veya doktor tedavisi yerine geçmez. Kürlerde ve metinler içerisinde geçen bitkilerin kullanimindan önce, Adi geçen bitkilere alerjiniz olup olmadigini kontrol ettirdikten sonra kullanmaniz tavsiye edilir. Bu sitede yazılan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığı olanlar, mutlaka doktorlarına danışarak kullanmalarında fayda vardır.