Ana içeriğe atla

4 Gün Muz Yemeniz Halinde Bel Çevrenizde Bunlar Gerçekleşir

Diyet kelimesi aklımızda negatif düşünceler çağrıştırır. ‘Muz diyeti’ ise daha rahatlatıcıdır. Sadece birkaç haftada 4 kilo verebilmek mümkün. Muz yiyerek sindirim sisteminizi güçlendirip vücudunuzun nemlenmesini sağlarsınız.

Yapacağınız diğer diyetler enerjinizi düşürebilir. Muz diyetindeki en önemli şey sizi hem beslemesi, hem enerji vermesi hem de tok tutması.

Muzun yararları

Muzun %74’ünde su vardır. Sağlığınıza olan katkıları saymakla bitmez.

Muzdaki karbonhidrat size sınırsız enerji sağlar. Mesela vücut geliştirenler ve spor yapanlar, spora gitmeden önce muz yerler.

Muz diyetine başlama

Öncelikle marketten veya pazardan muz almaya alışın. Dört gün boyunca süt, su ve muz tüketeceksiniz. Muzun rengi veya olgunluğu farketmiyor. Smoothie bile yapabilirsiniz.

Kurutup çerez olarak da yiyebilirsiniz. Her öğünde üç muz yemeniz gerekiyor. Vücudunuz zamanla buna alışacak.

Muz diyetinde neler oluyor

Vücudunuz dört gün boyunca toksinlerden arınmaya başlayacak. Bu süreçte bol bol su için ve endişelenmeyin.

Muzda mutluluk hormonu olan serotonin olduğundan hem ruh haliniz değişmeyecek hem de bel çevresinden yağ yakmaya başlayacaksınız. Diyeti ilk duyduğumda başta şüpheci yaklaştım.

Ancak kilo vermeye başlayınca işe yaradığını farkettim ve sizlerle paylaşmak istedim. Siz de işe yaradığını düşünüyorsanız arkadaşlarınızla paylaşın.

Kilo verdirmesinin yanında muz sağlığınız için de çok önemli bir besindir. Çünkü;

Muz sindirime yardımcıdır ve C vitamini açısından zengindir

Muz çözünür ve çözünmez halde olan liflerle dolu bir gıdadır. Lif sindirimi yavaşlatarak sindirime yardımcı olduğu için vücudumuz için oldukça önemli bir besindir. Dolayısıyla, muz yemek daha uzun bir süre tokluk hissi vereceği gibi aynı zamanda kabızlık şikâyeti olanlar içinde yardımcı olacaktır.

Güne daha enerjik başlamamızı sağladığından ve uzun süre tokluk hissi verdiğinden dolayı, hiç şüphesiz muz kahvaltı öğününde de kendisine yer bulmaktadır.

C vitaminini düşündüğümüzde aklımıza ilk olarak portakal ya da çilek gelir. Fakat bir tane muz, günlük C vitamini ihtiyacımızın %15 ini karşılayabilmektedir.

Muz, sindirim (gastrointestinal) sisteminin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Muz, sindirimi kolay olduğu için sindirim sistemi için rahatsız edici bir yapıda değildir. Aslında, muz sadece sindirimi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda sindirim kanalını rahatlatır ve ishalden sonra kaybedilen mineralleri depolar.

Muz kalp ve damar sağlığını düzeltir

Muz gibi lif açısından zengin gıdaları tüketmek kalbimiz için oldukça yararlıdır. Yapılan çalışmalara göre, yüksek lifli gıdalar içeren diyetleri uygulayan insanların daha az kalp ve damar hastalıkları ve kalp krizi riski altında oldukları saptanmıştır.

Muz da bulunan özellikle çözünebilir lif, kalp hastalığı riskinin azalması ile ilişkilendirilmiştir.

Muz sağlıklı hücreleri oluşturmanıza yardımcı olur

Muz B6 vitamini açısından zengin bir besindir ve bir muz vücudumuzun B6 vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak %20 sini karşılar.

Muz, atletik performansı arttırır

Muz kasların kuvvetini artırırarak antioksidan ve diğer vitaminleri temin eder. Appalachian State Üniversitesi İnsan Performansı Laboratuarında yapılan bir çalışmaya göre, pedal çevirme sırasında her 15 dakikada bir yenilen yarım muzun, 15 dakikada bir içilen karbonhidrat içerikli bir içecek kadar etkili olduğu görülmüştür.

Muz, açlık hissini bastırır Muzun açlık hissini bastırması sadece tokluk hissi vermesinden dolayı değil aynı zamanda güzel kokusundan da kaynaklanmaktadır. Muzun kokusu iştahımızı ve açlıktan hissini bastırır.

Chicago’da bulunan Koku ve Tat Uygulama ve Araştırma Kurumu’ndan Dr. Alan Hirsc tarafından yapılan bir çalışmaya göre açlık durumunda muz koklamak, beyninize onu çoktan yediğinize dair telkinler verebilir.

Muz, kansızlıkla savaşır

Kansızlık kırmızı kan hücrelerinin veya kandaki hemoglobinin azalmasından kaynaklanan, yorgunluğa, solgunluğa ve nefes darlığına neden olan bir hastalıktır. Demir açısından zengin bir kaynak olduğundan dolayı, muz tüketimi hemoglobin salgılanmasını düzenleyerek kansızlıkla savaşmamızı sağlayabilir.

Muz, ruh halinizi düzenler ve mutlu hissetmenizi sağlar

Orta boy bir muz yaklaşık olarak 27 mg magnezyum içerir. Bu mineral ruh halinizi düzenleyerek rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Eğer magnezyum eksikliğiniz varsa, sıkıntı, sinir, depresyon ve diğer ruhsal rahatsızlıklardan muzdarip olabilirsiniz. Birçoğumuzun günlük olarak yeterince magnezyum almadığını düşünürsek, günde bir tane muz yememizde oldukça fayda vardır.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • https://www.freedieting.com/banana-diet
  • https://www.healthy-dietpedia.com/banana-diet.html
İçerik Kaynakları :
  • https://www.freedieting.com/banana-diet
  • https://www.healthy-dietpedia.com/banana-diet.html

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şunları Yapın, Hiçbir Hastalığınız Kalmaz

►Düzenli olarak elma yiyin. ► Türk kahvesi ile aranız yoksa arayı bulun. Türk kahvesi de muazzam bir zihin açıcıdır. Sabahları kahvaltıdan bir saat kadar sonra Türk kahvesi için... Türk kahvesi erken ölüm riskini dahil bir çok derdi azaltmaya yeter. Sallama çayları, plastik bardak ve şişeleri, damacana suları terk edin. İş görür bir su arıtıcı kullanın. Bekleyen ve paketlenip taşınan sulardan uzak durun. ► Çörek otu yağı için ve saçınıza, cildinize, yüzünüze sürün. ► Çörek otunu kokusundan ve tadından dolayı içemezseniz (ki insanların çoğu içemiyor) çörek otu yağının kapsül haline getirildiği ürünler mevcut, onlardan alın ve kolayca sabah akşam yemeklerden önce ikişer adet yutun. ► İncir mucizesini de kaçırmayın! Kuş başı kıyılarak hakiki zeytin yağında birkaç gün bekletilmiş kuru incir yiyin. Hakiki zeytin yağında 3-5 gün bekletilmiş kuru inciri, arada zeytin yağı da yutacak şekilde kaşıkla, sabah akşam aç karnına, yemeklerden önce düzenli olarak yiyin.����…

Çocuklarda Ateş Ve Ateşi Düşürme Yolları

Ateş düşürmek İçin asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bunlar damarları ani olarak büzer ateş hemen düşer gibi olur. sonrasında ise damarlar genişler ve ateş çok daha fazla yükselir. . özellikle küçük bebeklerde havale riskini arttırır. Öncelikle Ateşin çocuğunuz için bir savunma mekanizması olduğunu unutmayın. Her çocuğun ateşi çıkar. Bu vücudun savunma mekanizmasıdır. Önemli olan çıkan ateşi kontrol altında tutmaktır. Öncelikle Ateşli Çocukta yapılmaması gerekenleri maddeler halinde anlatacağım 1. Çocuk ateş nedeniyle titrer. aile eli ayağı buz gibi başı yanıyor çocuğumun der. Bu tamamen ateşin doğası ile ilgili bir durumdur. Kan dolaşımının fazla olduğu baş ve vücut kısmı daha sıcak kan dolaşımının az olduğu el ve ayaklar soğuk olacaktır.

1. Çocuğunuz Ateşliyken,titrese,morarsa bile Asla ve asla üzerini örtmeyin.(Çocuğun üzerini örtmekle yangına odun atmak arasında bir fark yoktur) 2.Ateş düşürmek İçin asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bu…

Masa Temizliği

Ayşe sabah işe geldiğinde masasının silinmediğini fark etti. Çalışanı arayıp masanın silinmesini istemek yerine eline aldığı kolonyalı mendil ile masasını sildi. İki gün sonra aynı olay tekrar etti. Ayşe yine talep etmek yerine masayı kendisi sildi. Temizlik elemanı bir kaç gün sonra Ayşe'ye; "Ayşe hanım ben unuttum masanızı yine silmeyi "dedi. Ayşe ise" hiç sorun değil,ben kendim de hallediyorum" dedi. Bir süre sonra Ayşe'nin masası neredeyse hiç silinmez oldu. Çünkü Ayşe,fedakarlığı bir kez yapmayıp sürekli hale getirdiği için artık masa silme onun görevi haline dönüşmüştü. İşte hepimiz birer Ayşe olabiliyoruz. Kriz dönemlerinde,yardım etmeye çalışırken,anlık çözümler üretmeye çalışırken, farkında olmadan birer Ayşe ye dönüşüyoruz. Ve dönüp geriye baktığımızda ; "Hayır" diyemediğimiz için,"kırılır " diye düşündüğümüz için başkasının sorumluluğunu üstlendiğimizi fark ediyoruz. Çoğu zaman da bu görevi sürdürmek için davranışımızı rasy…

ÖNEMLİ UYARI

Hastaliklari tedavi etmek, 1219 sayili Tababet Kanunu'na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Bu sitede yer alan bilgiler saglikli yasama tavsiye niteliginde olup ürünlerimiz ilaç degil, besin destek ürünleridir. Tedavi veya doktor tedavisi yerine geçmez. Kürlerde ve metinler içerisinde geçen bitkilerin kullanimindan önce, Adi geçen bitkilere alerjiniz olup olmadigini kontrol ettirdikten sonra kullanmaniz tavsiye edilir. Bu sitede yazılan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığı olanlar, mutlaka doktorlarına danışarak kullanmalarında fayda vardır.