4 Gün Muz Yemeniz Halinde Bel Çevrenizde Bunlar Gerçekleşir

Diyet kelimesi aklımızda negatif düşünceler çağrıştırır. ‘Muz diyeti’ ise daha rahatlatıcıdır. Sadece birkaç haftada 4 kilo verebilmek mümkün. Muz yiyerek sindirim sisteminizi güçlendirip vücudunuzun nemlenmesini sağlarsınız.

Yapacağınız diğer diyetler enerjinizi düşürebilir. Muz diyetindeki en önemli şey sizi hem beslemesi, hem enerji vermesi hem de tok tutması.

Muzun yararları

Muzun %74’ünde su vardır. Sağlığınıza olan katkıları saymakla bitmez.

Muzdaki karbonhidrat size sınırsız enerji sağlar. Mesela vücut geliştirenler ve spor yapanlar, spora gitmeden önce muz yerler.

Muz diyetine başlama

Öncelikle marketten veya pazardan muz almaya alışın. Dört gün boyunca süt, su ve muz tüketeceksiniz. Muzun rengi veya olgunluğu farketmiyor. Smoothie bile yapabilirsiniz.

Kurutup çerez olarak da yiyebilirsiniz. Her öğünde üç muz yemeniz gerekiyor. Vücudunuz zamanla buna alışacak.

Muz diyetinde neler oluyor

Vücudunuz dört gün boyunca toksinlerden arınmaya başlayacak. Bu süreçte bol bol su için ve endişelenmeyin.

Muzda mutluluk hormonu olan serotonin olduğundan hem ruh haliniz değişmeyecek hem de bel çevresinden yağ yakmaya başlayacaksınız. Diyeti ilk duyduğumda başta şüpheci yaklaştım.

Ancak kilo vermeye başlayınca işe yaradığını farkettim ve sizlerle paylaşmak istedim. Siz de işe yaradığını düşünüyorsanız arkadaşlarınızla paylaşın.

Kilo verdirmesinin yanında muz sağlığınız için de çok önemli bir besindir. Çünkü;

Muz sindirime yardımcıdır ve C vitamini açısından zengindir

Muz çözünür ve çözünmez halde olan liflerle dolu bir gıdadır. Lif sindirimi yavaşlatarak sindirime yardımcı olduğu için vücudumuz için oldukça önemli bir besindir. Dolayısıyla, muz yemek daha uzun bir süre tokluk hissi vereceği gibi aynı zamanda kabızlık şikâyeti olanlar içinde yardımcı olacaktır.

Güne daha enerjik başlamamızı sağladığından ve uzun süre tokluk hissi verdiğinden dolayı, hiç şüphesiz muz kahvaltı öğününde de kendisine yer bulmaktadır.

C vitaminini düşündüğümüzde aklımıza ilk olarak portakal ya da çilek gelir. Fakat bir tane muz, günlük C vitamini ihtiyacımızın %15 ini karşılayabilmektedir.

Muz, sindirim (gastrointestinal) sisteminin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Muz, sindirimi kolay olduğu için sindirim sistemi için rahatsız edici bir yapıda değildir. Aslında, muz sadece sindirimi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda sindirim kanalını rahatlatır ve ishalden sonra kaybedilen mineralleri depolar.

Muz kalp ve damar sağlığını düzeltir

Muz gibi lif açısından zengin gıdaları tüketmek kalbimiz için oldukça yararlıdır. Yapılan çalışmalara göre, yüksek lifli gıdalar içeren diyetleri uygulayan insanların daha az kalp ve damar hastalıkları ve kalp krizi riski altında oldukları saptanmıştır.

Muz da bulunan özellikle çözünebilir lif, kalp hastalığı riskinin azalması ile ilişkilendirilmiştir.

Muz sağlıklı hücreleri oluşturmanıza yardımcı olur

Muz B6 vitamini açısından zengin bir besindir ve bir muz vücudumuzun B6 vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak %20 sini karşılar.

Muz, atletik performansı arttırır

Muz kasların kuvvetini artırırarak antioksidan ve diğer vitaminleri temin eder. Appalachian State Üniversitesi İnsan Performansı Laboratuarında yapılan bir çalışmaya göre, pedal çevirme sırasında her 15 dakikada bir yenilen yarım muzun, 15 dakikada bir içilen karbonhidrat içerikli bir içecek kadar etkili olduğu görülmüştür.

Muz, açlık hissini bastırır Muzun açlık hissini bastırması sadece tokluk hissi vermesinden dolayı değil aynı zamanda güzel kokusundan da kaynaklanmaktadır. Muzun kokusu iştahımızı ve açlıktan hissini bastırır.

Chicago’da bulunan Koku ve Tat Uygulama ve Araştırma Kurumu’ndan Dr. Alan Hirsc tarafından yapılan bir çalışmaya göre açlık durumunda muz koklamak, beyninize onu çoktan yediğinize dair telkinler verebilir.

Muz, kansızlıkla savaşır

Kansızlık kırmızı kan hücrelerinin veya kandaki hemoglobinin azalmasından kaynaklanan, yorgunluğa, solgunluğa ve nefes darlığına neden olan bir hastalıktır. Demir açısından zengin bir kaynak olduğundan dolayı, muz tüketimi hemoglobin salgılanmasını düzenleyerek kansızlıkla savaşmamızı sağlayabilir.

Muz, ruh halinizi düzenler ve mutlu hissetmenizi sağlar

Orta boy bir muz yaklaşık olarak 27 mg magnezyum içerir. Bu mineral ruh halinizi düzenleyerek rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Eğer magnezyum eksikliğiniz varsa, sıkıntı, sinir, depresyon ve diğer ruhsal rahatsızlıklardan muzdarip olabilirsiniz. Birçoğumuzun günlük olarak yeterince magnezyum almadığını düşünürsek, günde bir tane muz yememizde oldukça fayda vardır.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • https://www.freedieting.com/banana-diet
  • https://www.healthy-dietpedia.com/banana-diet.html
İçerik Kaynakları :
  • https://www.freedieting.com/banana-diet
  • https://www.healthy-dietpedia.com/banana-diet.html