Ana içeriğe atla

Bıldırcın Yumurtasının Şifa Dolu Faydaları

Aldığım nefesin bir kısmını geri veremiyor içimde birikip şişkinlik yapıyordu. Hava yutma teşhisi konuldu 25 yıl tedâvi gördüm ancâk hastalığım gün geçtikçe arttı. En son gittiğim sağlık kurumu: Yapılan bunca tedâviler çâresiz kaldığından tıbben yapılacak birşey yoktur, diyerek tâburcu edildim.

Ayakta dik duramıyor, dik oturamıyor, toplu taşım araçlarına binemiyor, yazın kavurucu sıcaklarında bile kapı ve pencereleri kapattırıyordum. Yarım saatte bir kusmaya gidiyordum zirâ içimde biriken hava mide bulantısı yapıyordu. Tesadüfen birinde bıldırcın yumurtası gördüm.

Belki de ilâcım budur diye düşündüm ve satın aldım. Sabah-akşam aç karına bir su bardağı süte bir yumurta karıştırıp haftada 5 gün toplam bir ay kullandım ve iyileştim. Yıl: 1997. 22 yıldır o hastalığı yaşamadım.

Akut bronşit teşhisi konulan 5 yaşındaki bir çocuğun âilesine anlattım. Onlar da kullanmışlar, 3-4 gün sonra da hastanın iyileştiğini öğrendim. (Bir takipçimizin yorumu)

BILDIRCIN YUMURTASI HAKKINDA BİLGİ : Kolaylıkla her markette bulabileceğimiz bıldırcın yumurtasının aslında ne kadar çok faydalı bir besin olduğunun farkında değiliz. İçerisinde bol miktarda mineral ve vitamin bulunduran bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına göre çok daha faydalı.

Bıldırcın yumurtasının ayırt edici özellikleri ve tavuk yumurtasından farkını şöyle özetleyebiliriz; Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına göre ortalama 4 kat daha fazla fosfor, 8 kat demir,

10 kat protein, 15 kat B2 vitamini, 6 kat daha fazla B1 vitamini içerir. Hacim olarak ise 4 bıldırcın yumurtası 1 tavuk yumurtasına tekabül eder. Yani bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasından 4 kat daha küçük olmasına rağmen faydaları kat kat fazladır.

Bıldırcın yumurtası faydaları arasında; nefes darlığına, bronşit, astım, öksürük, göğüs ve karaciğer hastalıklarına karşı şifası gösterilir ve bu hastalıklara karşı kullanımı bilinen en faydalı özellikleri arasında tavsiye edilir. İşte bıldırcın yumurtasının saymakla bitmeyen faydaları;

Bıldırcın Yumurtası Faydaları Nelerdir?

* İçerdiği A ve B2 vitaminleri sayesinde vücudun vitamin ihtiyacının büyük kısmını karşılar.

* İçerisinde yüksek miktarda protein ve amino asit barındırır.

* Çocukların ve gençlerin gelişimine katkı sağlar.

* Astım, öksürük, alerji ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına karşı çok yararlıdır.

* İçerisinde yüksek miktarda D vitamini bulundurur. Bu sayede kemik erimesine karşı şifalıdır.

* Sinirsel hastalıklara karşı faydalıdır.

* Kalp kaslarını güçlendirerek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

* Solunum yolları hastalıklarını önleyici ve tedavi edicidir.

* Ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarını önler ve bir an önce iyileştirir.

* Bıldırcın yumurtası özellikle egzama gibi cilt problemlerinde şifa kaynağıdır.

* Tansiyonu düzenler.

* Sindirimi kolaylaştırır.

* Kansızlığa karşı çok faydalı bir besindir.

* Migren hastalarına tavsiye edilir.

* Kansere karşı şifalı bir besindir.

* Kan basıncını düzene sokar.

* Strese karşı faydalıdır.

* Kilo kontrolü sağlayan obeziteyi önleyici bir yiyecektir.

* Böbrek taşlarının kolaylıkla düşmesinde yardımcı olur.

* Tüberküloz hastalığına karşı şifalıdır.

* Vücuttan toksinlerin atılmasında yardımcıdır.

* Hafızayı korur ve zekayı geliştirir.

* Cilde daha parlak bir görünüm kazandırarak cildi güzelleştirir.

* Saç bakımında kullanılır. Saçlara parlaklık ve canlılık kazandırır.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Kullanılır?

Nasıl Yemeliyiz: Bıldırcın yumurtasının çiğ olarak kullanımı önerilir. Bir su bardağının içerisine 1 adet bıldırcın yumurtasını kırın. Ardından bardağın tamamını süt ile doldurun. İlave olarak 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Astıma, Öksürük, Nefes Darlığı ve Alerjiye Karşı Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir?

Bıldırcın yumurtasını küçük yaştaki çocukların rafadan yemesi önerilir. Yetişkin bireylerin ise özellikle astım, alerji ve öksürük için bıldırcın yumurtasını şu şekilde tüketmesi önerilir;

1 tane bıldırcın yumurtası bardağa kırıldıktan sonra üzerine 1 kaşık bal ile bir miktar süt karıştırılır.

10 dakika bekletilerek içilir. Bunu 15 gün boyunca her gün taze hazırlayıp içiniz. Daha sonraki zamanlarda ayda 3-4 kez aynı şekilde hazırlayarak içilebilir. Bıldırcın kürü 3 ay süre boyunca yapılabilir.

Ayrıca aynı tavuk yumurtası yer gibi, haşlayarak, tavada veya sebzelerle de yenilebilir.

Bıldırcın Yumurtası Yaşa Göre Nasıl Tüketilmeli?

Bıldırcın yumurtası diğer yumurta türlerinde olduğu gibi fazla tüketilmesi durumunda alerjik durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.Bıldırcın yumurtası ağır bir gıda türü olduğundan bebeklere 2 yaşına kadar bıldırcın yumurtasının verilmemesi tavsiye ediliyor.

Bebeklerde sindirim sistemi yetişkinler gibi çalışmadığı için ağır besinler sindirim sisteminde çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden özellikle böbreklerin zarar görmemesi için bebeklere 2 yaşına kadar bıldırcın yumurtası verilmemelidir. Daha erken yaşta bıldırcın yumurtası verilirse bebeklerin bağışıklık sistemi güçlü olmadığından alerjik tepkimeler daha fazla görülür.

Kişi iki yaşını aştıktan sonra hızlı bir şekilde bağışıklık sistemi güçlenmeye başlar. Bağışıklık sistemi tam yerine oturduktan sonra gün içerisinde maksimum 2 tane bıldırcın yumurtası tüketilebilir.Kolesterol değeri çok yüksek olduğundan, uzmanlar yaşı ilerlemiş olan kişilerin de bıldırcın yumurtası tüketirken dikkatli olması gerektiğini söylüyor.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/yumurta-kolesterolu-yukseltir-mi
İçerik Kaynakları :
  • https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/yumurta-kolesterolu-yukseltir-mi

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şunları Yapın, Hiçbir Hastalığınız Kalmaz

►Düzenli olarak elma yiyin. ► Türk kahvesi ile aranız yoksa arayı bulun. Türk kahvesi de muazzam bir zihin açıcıdır. Sabahları kahvaltıdan bir saat kadar sonra Türk kahvesi için... Türk kahvesi erken ölüm riskini dahil bir çok derdi azaltmaya yeter. Sallama çayları, plastik bardak ve şişeleri, damacana suları terk edin. İş görür bir su arıtıcı kullanın. Bekleyen ve paketlenip taşınan sulardan uzak durun. ► Çörek otu yağı için ve saçınıza, cildinize, yüzünüze sürün. ► Çörek otunu kokusundan ve tadından dolayı içemezseniz (ki insanların çoğu içemiyor) çörek otu yağının kapsül haline getirildiği ürünler mevcut, onlardan alın ve kolayca sabah akşam yemeklerden önce ikişer adet yutun. ► İncir mucizesini de kaçırmayın! Kuş başı kıyılarak hakiki zeytin yağında birkaç gün bekletilmiş kuru incir yiyin. Hakiki zeytin yağında 3-5 gün bekletilmiş kuru inciri, arada zeytin yağı da yutacak şekilde kaşıkla, sabah akşam aç karnına, yemeklerden önce düzenli olarak yiyin.����…

Çocuklarda Ateş Ve Ateşi Düşürme Yolları

Ateş düşürmek İçin asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bunlar damarları ani olarak büzer ateş hemen düşer gibi olur. sonrasında ise damarlar genişler ve ateş çok daha fazla yükselir. . özellikle küçük bebeklerde havale riskini arttırır. Öncelikle Ateşin çocuğunuz için bir savunma mekanizması olduğunu unutmayın. Her çocuğun ateşi çıkar. Bu vücudun savunma mekanizmasıdır. Önemli olan çıkan ateşi kontrol altında tutmaktır. Öncelikle Ateşli Çocukta yapılmaması gerekenleri maddeler halinde anlatacağım 1. Çocuk ateş nedeniyle titrer. aile eli ayağı buz gibi başı yanıyor çocuğumun der. Bu tamamen ateşin doğası ile ilgili bir durumdur. Kan dolaşımının fazla olduğu baş ve vücut kısmı daha sıcak kan dolaşımının az olduğu el ve ayaklar soğuk olacaktır.

1. Çocuğunuz Ateşliyken,titrese,morarsa bile Asla ve asla üzerini örtmeyin.(Çocuğun üzerini örtmekle yangına odun atmak arasında bir fark yoktur) 2.Ateş düşürmek İçin asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bu…

Masa Temizliği

Ayşe sabah işe geldiğinde masasının silinmediğini fark etti. Çalışanı arayıp masanın silinmesini istemek yerine eline aldığı kolonyalı mendil ile masasını sildi. İki gün sonra aynı olay tekrar etti. Ayşe yine talep etmek yerine masayı kendisi sildi. Temizlik elemanı bir kaç gün sonra Ayşe'ye; "Ayşe hanım ben unuttum masanızı yine silmeyi "dedi. Ayşe ise" hiç sorun değil,ben kendim de hallediyorum" dedi. Bir süre sonra Ayşe'nin masası neredeyse hiç silinmez oldu. Çünkü Ayşe,fedakarlığı bir kez yapmayıp sürekli hale getirdiği için artık masa silme onun görevi haline dönüşmüştü. İşte hepimiz birer Ayşe olabiliyoruz. Kriz dönemlerinde,yardım etmeye çalışırken,anlık çözümler üretmeye çalışırken, farkında olmadan birer Ayşe ye dönüşüyoruz. Ve dönüp geriye baktığımızda ; "Hayır" diyemediğimiz için,"kırılır " diye düşündüğümüz için başkasının sorumluluğunu üstlendiğimizi fark ediyoruz. Çoğu zaman da bu görevi sürdürmek için davranışımızı rasy…

ÖNEMLİ UYARI

Hastaliklari tedavi etmek, 1219 sayili Tababet Kanunu'na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Bu sitede yer alan bilgiler saglikli yasama tavsiye niteliginde olup ürünlerimiz ilaç degil, besin destek ürünleridir. Tedavi veya doktor tedavisi yerine geçmez. Kürlerde ve metinler içerisinde geçen bitkilerin kullanimindan önce, Adi geçen bitkilere alerjiniz olup olmadigini kontrol ettirdikten sonra kullanmaniz tavsiye edilir. Bu sitede yazılan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığı olanlar, mutlaka doktorlarına danışarak kullanmalarında fayda vardır.