Ana içeriğe atla

Hangi Rüyalar Gerçek Olur - Neden Rüya Görürüz

Rüya nedir, ne anlama gelir? Rüyalarımız gerçek hayatımızla bağlantılı mı? Rüya neden görürüz? Hangi rüyalar gerçek olur? İşte rüya gerçeği…

Sözlükte “görmek” anlamındaki rü’yet kökünden türeyen rüya kelimesi uyku sırasında zihinde beliren görüntülerin bütününü (düş) ifade eder.

Sözlük anlamı aynı olan hulm (çoğulu ahlâm) ise daha çok korkunç düşler için kullanılır. Peygamber Efendimiz, “Rüya Allah’tan, hulm ise şeytandandır” demiştir. (Buhârî, Tabîr 3, 4, 10, 14; Müslim, Rüya 2; Tirmizî, Rüya 5)

İlim ve fende almış olduğumuz mesafeye bakarak çok yollar katetiğimizi söyleyebiliriz. İnsan denen muamma, kendine verilen cüzi akıl ile uzayın derinliklerini keşfetmeyi başardı. Kendi refahı için her şeyi kolay hale getirdi.

RÜYASIZ UYKU NE ANLAMA GELİR?

Olmaz gibi görülen şeyleri oldurabilen insan, rüya konusunda ise hala yaya ve hala cahil sayılır. Rüyasız uykunun sağlıksızlık işareti olduğu ise ortak kabulümüz. Uyku gıdası dediğimiz tat ise rüyalarla süslendiği zaman ancak işimize yarıyor.

Ömrümüzün nerede ise üçte birlik bir kısmını uykuda geçiriyoruz. Rüya uykusu dediğimiz uyku ise bu kısmın cüzi bir bölümü.

Saatlerce anlatılan, gerçekleşmesi mümkün ya da mümkün olmayan rüyalarımızı genellikle saniyeler içerisinde görüyor ve uyandığımızda da bazen çok berrak, bazen ise hayal meyal hatırlıyoruz. Yani rüya sürecinde insan zaman kavramı dışına çıkıyor.

RÜYALARIMIZ GERÇEK HAYATIMIZLA BAĞLANTILI MI?

Peki olmazsa olmazımız olan uyku gıdasının ana çeşnisi olan rüyalarımız gerçek hayatımızla bağlantılı mı? Bilim dünyası bu konuda net değil. İnancımıza göre ise bağlantılı.

Rüya üzerine yapılan bilimsel çalışmalardan öğrendiklerimiz ise devede kulak mesabesinde. Uyku bedenimizin, hücrelerimizin ve organlarımızın gıdası olarak kabul ediliyor. Rüya ise zihin ve ruhumuzun gıdası. Bilgilerin hafızaya kayıtlarında bile sağlıklı rüya ile zenginleşmiş uykunun rolü var.

Zihin ve ruh konusundaki bilimsel çalışmalar hala bu konuyu kavrayacak ve anlayacak düzeyde değil. Modern Ortodoks batı tıbbı, ruh konusunda hala bir ikilem içerisinde. Sadece bilim gözlüğü ile bu ikilemden çıkması da mümkün değil.

Yüzyılımızın başında rüya konusunu merak ederek mercek altına yatıran Freud Jung Perls gibi bilim adamlarının yapmış olduğu yorumlar ise insanı bazen güldürecek nitelikte açmazlarla dolu. Ruh ve zihin konusunu anladıkça sanırım rüyalardaki hikmeti de anlamaya başlayacağız.

Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de rüyalarla süslü kıssaları bizlere aktarıyor. Salih rüyalardan bahsediliyor. Adeta Rabbimiz bu alana ilgimizi, alakamızı çekmeye çalışmış.

Rüyalarımızın verdiği mesajları iyi okumalıyız diye düşünüyorum. Rüyaların öylesine görülen ve yaşanılan süreçler olmadığının bilincine vararak, onlardan ilham almış insanların nelere imza attıklarını hatırlamalıyız.

Rüyalar öyle ilhamlara kaynak olmuşlar ki besteler, şiirler, buluşlar, icatlar bazen insanlara rüya yolu ile Rabbimizin hediyesi olarak sunulmuş.

Nöroloji ilminin içerisine giren rüya nörofizyolojisinin açıklamaya çalıştığı kalıplara sığmıyor rüya gerçeği. Rüyalarda ortak payda beynimizde limbik sistem denen alt orta beyin bölgeleri ve bu bölgeler deki hormonal değişimler.

Özellikle depresyon ilaçları ve bazı sinir sistemine etkili ilaçların rüyalarımızı bozmasının sebebi de bu hormonal yapı olsa gerek. Yapılan çalışmalar rüya sürecinde beynimizin sağlıklı düşünmemizde rolü olan dış tabakalarının fonksiyon dışı kaldığını gösteriyor.

Rüya sürecinde özellikle motor kaslarımız felç oluyor. Böyle olmasa gördüğümüz rüyaların etkisi ile çoğu insan kendine ve çevresine zarar verirdi. Cinayetler kavgalar vurmalar kırmalar gibi olumsuzluklar yaşanırdı.

Dinimizden öğrendiğimiz rüya gerçekleri ise göz ardı edilecek gibi değil. Sadık, saliha ya da rahmani rüya gerçeğini yok saymak nasipsizlik olsa gerek. Salih rüyaları Peygamberimiz müjdeleyici olarak nitelendirmiş ve birçok şeyin rüya ile gösterilebileceği gerçeğine işaret etmiştir.

Bu gerçeklikten yola çıkarak Mesnevide çok sayıda rüya yorumu görürüz. İbni Arabi, İmamı Gazali, İbni Haldun, Fahrettin Razi gibi İslam felsefe, sosyoloji ve tasavvuf önderlerinin rüyaya bakışı ile ilgili yorumları rüyanın dinimizdeki önemini vurgular nitelikte.

Karış kuruş görülen rüyalar ise dinimiz kaynaklarınca pek önemsenmemesi gereken rüyalar kategorisinde değerlendirilir.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • Dr. Ali Akben, Altınoluk Dergisi, Sayı: 285
  • https://www.youtube.com/watch?v=t7DQpA6r2Xw
İçerik Kaynakları :
  • Dr. Ali Akben, Altınoluk Dergisi, Sayı: 285
  • https://www.youtube.com/watch?v=t7DQpA6r2Xw

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şunları Yapın, Hiçbir Hastalığınız Kalmaz

►Düzenli olarak elma yiyin. ► Türk kahvesi ile aranız yoksa arayı bulun. Türk kahvesi de muazzam bir zihin açıcıdır. Sabahları kahvaltıdan bir saat kadar sonra Türk kahvesi için... Türk kahvesi erken ölüm riskini dahil bir çok derdi azaltmaya yeter. Sallama çayları, plastik bardak ve şişeleri, damacana suları terk edin. İş görür bir su arıtıcı kullanın. Bekleyen ve paketlenip taşınan sulardan uzak durun. ► Çörek otu yağı için ve saçınıza, cildinize, yüzünüze sürün. ► Çörek otunu kokusundan ve tadından dolayı içemezseniz (ki insanların çoğu içemiyor) çörek otu yağının kapsül haline getirildiği ürünler mevcut, onlardan alın ve kolayca sabah akşam yemeklerden önce ikişer adet yutun. ► İncir mucizesini de kaçırmayın! Kuş başı kıyılarak hakiki zeytin yağında birkaç gün bekletilmiş kuru incir yiyin. Hakiki zeytin yağında 3-5 gün bekletilmiş kuru inciri, arada zeytin yağı da yutacak şekilde kaşıkla, sabah akşam aç karnına, yemeklerden önce düzenli olarak yiyin.����…

Çocuklarda Ateş Ve Ateşi Düşürme Yolları

Ateş düşürmek İçin asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bunlar damarları ani olarak büzer ateş hemen düşer gibi olur. sonrasında ise damarlar genişler ve ateş çok daha fazla yükselir. . özellikle küçük bebeklerde havale riskini arttırır. Öncelikle Ateşin çocuğunuz için bir savunma mekanizması olduğunu unutmayın. Her çocuğun ateşi çıkar. Bu vücudun savunma mekanizmasıdır. Önemli olan çıkan ateşi kontrol altında tutmaktır. Öncelikle Ateşli Çocukta yapılmaması gerekenleri maddeler halinde anlatacağım 1. Çocuk ateş nedeniyle titrer. aile eli ayağı buz gibi başı yanıyor çocuğumun der. Bu tamamen ateşin doğası ile ilgili bir durumdur. Kan dolaşımının fazla olduğu baş ve vücut kısmı daha sıcak kan dolaşımının az olduğu el ve ayaklar soğuk olacaktır.

1. Çocuğunuz Ateşliyken,titrese,morarsa bile Asla ve asla üzerini örtmeyin.(Çocuğun üzerini örtmekle yangına odun atmak arasında bir fark yoktur) 2.Ateş düşürmek İçin asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bu…

Masa Temizliği

Ayşe sabah işe geldiğinde masasının silinmediğini fark etti. Çalışanı arayıp masanın silinmesini istemek yerine eline aldığı kolonyalı mendil ile masasını sildi. İki gün sonra aynı olay tekrar etti. Ayşe yine talep etmek yerine masayı kendisi sildi. Temizlik elemanı bir kaç gün sonra Ayşe'ye; "Ayşe hanım ben unuttum masanızı yine silmeyi "dedi. Ayşe ise" hiç sorun değil,ben kendim de hallediyorum" dedi. Bir süre sonra Ayşe'nin masası neredeyse hiç silinmez oldu. Çünkü Ayşe,fedakarlığı bir kez yapmayıp sürekli hale getirdiği için artık masa silme onun görevi haline dönüşmüştü. İşte hepimiz birer Ayşe olabiliyoruz. Kriz dönemlerinde,yardım etmeye çalışırken,anlık çözümler üretmeye çalışırken, farkında olmadan birer Ayşe ye dönüşüyoruz. Ve dönüp geriye baktığımızda ; "Hayır" diyemediğimiz için,"kırılır " diye düşündüğümüz için başkasının sorumluluğunu üstlendiğimizi fark ediyoruz. Çoğu zaman da bu görevi sürdürmek için davranışımızı rasy…

ÖNEMLİ UYARI

Hastaliklari tedavi etmek, 1219 sayili Tababet Kanunu'na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Bu sitede yer alan bilgiler saglikli yasama tavsiye niteliginde olup ürünlerimiz ilaç degil, besin destek ürünleridir. Tedavi veya doktor tedavisi yerine geçmez. Kürlerde ve metinler içerisinde geçen bitkilerin kullanimindan önce, Adi geçen bitkilere alerjiniz olup olmadigini kontrol ettirdikten sonra kullanmaniz tavsiye edilir. Bu sitede yazılan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığı olanlar, mutlaka doktorlarına danışarak kullanmalarında fayda vardır.