Ana içeriğe atla

Keçiboynuzunu Yoğurtla Karıştırıp Yiyin

Kapsadığı besin değerleri açısından oldukça zengin bir gıda olan keçiboynuzunun yoğurtla karıştığında yararlarına inanamayacaksınız. Keçiboynuzunun faydaları arasında kemikleri kuvvetlendirmesi ilk sıralarda yer alırken yoğurtla beraber yenen keçiboynuzu ise tam bir şifa b0mbası oluyor.

Keçiboynuzunun çekirdeği de öğütülerek yenebiliyor. Pekmezi de yapılan keçiboynuzunun bedenimize faydaları neler? Keçiboynuzu kolesterole iyi gelen yiyeceklerden mi? gibi suallerinizin yanıtını vereceğiz.

İnsan bedeninin ihtiyaç duyduğu çok şeyi kapsaması ile alaka  yararlarını Ananesel Tıp konusunda uzman Dr. Muammer Yıldız sizler için derledi, işte o maddeler…

KEMİKLERİ KUVVETLENDİRİR

Keçiboynuzunun yararları arasında kemikleri kuvvetlendirmesi ilk sıralarda yer alıyor. Bayanlarda ileri yaşlarda görülen kemik erimesini önleyen keçiboynuzu kapsadığı yoğun kalsiyum içeriği ile de çocuklarda kemikleri kuvvetlendirici bir tesire sahip.

ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİYOR

Balgam söktürücü özelliği ile dikkatleri üzerine çeken keçiboynuzunu süt ile beraber yiyerek öksürük meselesinden kısa vakitte kurtulabilirsiniz.

KABIZLIĞI ÖNLER

Keçiboynuzunun içeriğinde yer alan posa kabızlığı önlemesinin yanı sıra sindirim sistemini tertip edici tesiri ile de dikkat çekiyor.

KAN KOLESTEROLÜNÜ KONTROL EDİYOR

Yapılana araştırmalara göre kan kolesterolünü dengeleyici bir tesire sahip olan keçiboynuzu 2 ay süresince süt, su ve yoğurt ile beraber yenildiğinde kan kolesterol değerlerini olağana indiriyor.

AKCİĞERLERİ TEMİZLİYOR

Özellikle sigara içenler için oldukça tesirli bir besin olan keçiboynuzu sigaranın verdiği zararı temizliyor.

Akciğerleri kuvvetlendiren keçiboynuzu özütünü her sabah aç karnına yoğurtla karıştırıp tüketebilirsiniz.

Diş ile kırılması güç olan keçiboynuzu çekirdekleri bu özelliği sayesinde dünyanın en sert çekirdeği seçilmiştir. Bir öbür özelliği ise tüm keçiboynuzu çekirdeklerinin sertlikleri ve ağırlıkları aynıdır. Bu sebepten ziynet eşyalarında kullanılır. Ancak toz hale getirilerek de tüketilir.

Daha Önceki çağlardan beri öğütülüp bitkisel tedavilerde kullanılan keçiboynuzu çekirdeğinin insan sıhhatine yararları saymakla bitmiyor.

PEKİ KEÇİBOYNUZU ÇEKİRDEĞİNİN YARARLARI NELERDİR?

– Kalsiyum diş ve kemik sıhhati için oldukça ehemmiyetli bir maddedir. Kalsiyum herkesin bildiği gibi sütte oldukça fazla ölçüde bulunur. Ancak keçiboynuzu çekirdeği süte oranla 3 kat daha fazla kalsiyum kapsar. Günlük bedenin lüzumu olan kalsiyum oranının da yüzde 70’ini karşılar.

– Kapsadığı yüksek ölçüde fosfor sayesinde bedenin mukavemetini artırarak bağışıklığı kuvvetlendirir. Tüm hastalıklara karşı bedende kalkan oluşturan keçi boynuzunu uzmanlar özellikle gelişim çağındaki çocukların ve gebelerin yemesi gerektiğini vurguluyor.

– Çinko minerali bakımından zengin olan keçiboynuzu çekirdeğinin öğütülerek elde edilen tozundan bir kaşığını bir su bardağı sıcak suya koyup içildiğinde bedendeki hormonları düzenler.

– Astım ve soluk darlığı yaşayan şahıslarında natürel ilaç olarak tüketilebilir. Yüksek ölçüde antioksidan özelliği olan bu gıda boğazdaki enfeksiyonlu virüsleri temizler ve akciğerleri hafifleterek boğazdaki cerahati (iltihabı) balgam olarak atar.

– Sinir hücrelerinin deforme olmasını önleyerek bitkinliğe ve strese iyi gelir. Özellikle keçiboynuzu çekirdeğinden yapılan kahve gün içerisinde yaşanan halsizliği giderir.

– Teknolojik aletlerle bedene giren radyasyonu, yiyecekler ile vücuda giren ağır metal maddeleri ve tarımsal atık ilaçların neden olduğu hasarlı maddeleri kısa vakitte bedenden atar.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • Ananesel Tıp konusunda uzman Dr. Muammer Yıldız
İçerik Kaynakları :
  • Ananesel Tıp konusunda uzman Dr. Muammer Yıldız

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şunları Yapın, Hiçbir Hastalığınız Kalmaz

►Düzenli olarak elma yiyin. ► Türk kahvesi ile aranız yoksa arayı bulun. Türk kahvesi de muazzam bir zihin açıcıdır. Sabahları kahvaltıdan bir saat kadar sonra Türk kahvesi için... Türk kahvesi erken ölüm riskini dahil bir çok derdi azaltmaya yeter. Sallama çayları, plastik bardak ve şişeleri, damacana suları terk edin. İş görür bir su arıtıcı kullanın. Bekleyen ve paketlenip taşınan sulardan uzak durun. ► Çörek otu yağı için ve saçınıza, cildinize, yüzünüze sürün. ► Çörek otunu kokusundan ve tadından dolayı içemezseniz (ki insanların çoğu içemiyor) çörek otu yağının kapsül haline getirildiği ürünler mevcut, onlardan alın ve kolayca sabah akşam yemeklerden önce ikişer adet yutun. ► İncir mucizesini de kaçırmayın! Kuş başı kıyılarak hakiki zeytin yağında birkaç gün bekletilmiş kuru incir yiyin. Hakiki zeytin yağında 3-5 gün bekletilmiş kuru inciri, arada zeytin yağı da yutacak şekilde kaşıkla, sabah akşam aç karnına, yemeklerden önce düzenli olarak yiyin.����…

Çocuklarda Ateş Ve Ateşi Düşürme Yolları

Ateş düşürmek İçin asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bunlar damarları ani olarak büzer ateş hemen düşer gibi olur. sonrasında ise damarlar genişler ve ateş çok daha fazla yükselir. . özellikle küçük bebeklerde havale riskini arttırır. Öncelikle Ateşin çocuğunuz için bir savunma mekanizması olduğunu unutmayın. Her çocuğun ateşi çıkar. Bu vücudun savunma mekanizmasıdır. Önemli olan çıkan ateşi kontrol altında tutmaktır. Öncelikle Ateşli Çocukta yapılmaması gerekenleri maddeler halinde anlatacağım 1. Çocuk ateş nedeniyle titrer. aile eli ayağı buz gibi başı yanıyor çocuğumun der. Bu tamamen ateşin doğası ile ilgili bir durumdur. Kan dolaşımının fazla olduğu baş ve vücut kısmı daha sıcak kan dolaşımının az olduğu el ve ayaklar soğuk olacaktır.

1. Çocuğunuz Ateşliyken,titrese,morarsa bile Asla ve asla üzerini örtmeyin.(Çocuğun üzerini örtmekle yangına odun atmak arasında bir fark yoktur) 2.Ateş düşürmek İçin asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bu…

Masa Temizliği

Ayşe sabah işe geldiğinde masasının silinmediğini fark etti. Çalışanı arayıp masanın silinmesini istemek yerine eline aldığı kolonyalı mendil ile masasını sildi. İki gün sonra aynı olay tekrar etti. Ayşe yine talep etmek yerine masayı kendisi sildi. Temizlik elemanı bir kaç gün sonra Ayşe'ye; "Ayşe hanım ben unuttum masanızı yine silmeyi "dedi. Ayşe ise" hiç sorun değil,ben kendim de hallediyorum" dedi. Bir süre sonra Ayşe'nin masası neredeyse hiç silinmez oldu. Çünkü Ayşe,fedakarlığı bir kez yapmayıp sürekli hale getirdiği için artık masa silme onun görevi haline dönüşmüştü. İşte hepimiz birer Ayşe olabiliyoruz. Kriz dönemlerinde,yardım etmeye çalışırken,anlık çözümler üretmeye çalışırken, farkında olmadan birer Ayşe ye dönüşüyoruz. Ve dönüp geriye baktığımızda ; "Hayır" diyemediğimiz için,"kırılır " diye düşündüğümüz için başkasının sorumluluğunu üstlendiğimizi fark ediyoruz. Çoğu zaman da bu görevi sürdürmek için davranışımızı rasy…

ÖNEMLİ UYARI

Hastaliklari tedavi etmek, 1219 sayili Tababet Kanunu'na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Bu sitede yer alan bilgiler saglikli yasama tavsiye niteliginde olup ürünlerimiz ilaç degil, besin destek ürünleridir. Tedavi veya doktor tedavisi yerine geçmez. Kürlerde ve metinler içerisinde geçen bitkilerin kullanimindan önce, Adi geçen bitkilere alerjiniz olup olmadigini kontrol ettirdikten sonra kullanmaniz tavsiye edilir. Bu sitede yazılan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığı olanlar, mutlaka doktorlarına danışarak kullanmalarında fayda vardır.