Sağlığınız İçin Sofranızdan Eksik Etmeyin

Sağlığınız için bu 5 baharattan vazgeçmeyin Baharat, Hint mutfağı başta olmak üzere birçok kültürde yemeklerin olmazsa olmazı... GENİŞ BİR ETKİYE SAHİP. Baharatlar, kilo kontrolünden sindirim sistemine, metabolizma hızından kolesterol ve kansere kadar geniş bir etkiye sahiptir.

Ama öyle baharat türleri vardır ki, içeriği bakımından daha zengindir. İşte sağlığınız için mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken 5 baharat...

1 - Tarçın daha çok soğuk havalarda tüketilen bir baharat çeşidi olup pek çok faydası vardır. Mutlaka tarçını mutfağınızda bulundurmanız gerekir. Kan şekerini dengeler, enfeksiyonlara karşı savaşır, şişkinlik ve gaz sorunlarını giderir, zihni açar, zayıflamaya yardımcı olur, kolesterolü düşürür ve alzheimer hastalığını engelleyebilir.

2 - Sofraların kaçınılmaz baharatı kekik, yemeklere verdiği lezzetin yanında tam bir vitamin deposu. Birçok rahatsızlığa iyi gelen kekiğin tıbbi faydaları ise saymakla bitmiyor.

Öksürüğe iyi gelir, tansiyonu düşürür, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, ağız sağlığına iyi gelir, sivilce ve diğer cilt problemlerine iyi gelir, kas ağrılarına iyi gelir ve antidepresan görevi görür.

3 - Yemeklerin ve salataların vazgeçilmez baharatı olan kimyonun çayı da hazırlanabiliyor. Bağışıklık sistemini güçlendirir, demir bakımından oldukça yararlıdır. Saç dökülmesi, saçlarda kepek ve yağlanmayı önler. Vücuttaki kan şekerini dengede kalmasını sağlar. Sağlıklı bir adet süreci geçirmek için kullanılır. Astım hastalığına iyi gelerek, hastaları rahatlatmaktadır ve k anseri önlemede iyi bir savaşçıdır.

4 - Kırmızı toz biber, alzheimer hastalıklarının tedavisine destek oluyor. Termojenik etkisi sayesinde birçok farklı yolla kilo kaybına da katkı sağlıyor.

5 - Zerdeçalın içeriğinde bulunan kürkümin virüs, bakteri, mantar hatta kanser önleyici özelliklere sahiptir. Bu faydalardan en maksimum şekilde yararlanabilmek için zerdeçalı nasıl tüketmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir.Anti-inflamatuar özelliği, antioksidan özelliği vardır.

Beyin aktivitesini arttırır, kalp rahatsızlıklarına iyi gelir, kanseri önler hatta iyileştirebilir. Bunun dışında eklem iltihabına iyi gelir ve depresyonu tedavi edebilir.

Zerdeçal Çayı Tarifi

1 çay kaşığı zerdeçal tozu 2 bardak su. 8-10 dakika demlenmesini bekleyebilirsin. Bu esnada dilersen içine 1 çay kaşığı zencefil de ekleyebilirsin. Tadı hoşuna gitmezse her zaman bal-limon-ve tarçın ile tatlandırabileceğini unutma!

Tadı keskin gelirse daha fazla su ile de deneyebilirsin. Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • http://www.carebodyhair.com/wp-content/uploads/2014/07/Turmeric22.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://dailyhealthpost.com/turmeric-olive-oil-and-black-pepper-make-for-a-powerful-cancer-fighting-drink/