Ana içeriğe atla

Süt Tozuna, Margarine, Cüce Buğdaya İsyan Eden Adam: Tarhana Osman

Israrla tereyağımızı, zeytinyağımızı ve tarhanamızı savunan adam; Osman Nuri Koçtürk

İLK İSYANI AMERİKAN SÜT TOZUNA! Türkiye’de sütümüzün tüketilmesi yerine Amerika’dan yardım (Marshall Yardımı) adıyla gelen sonra ithal edilen süt tozuna karşı çıktı.

ABD’nin kendi ülkesindeki üretim artıklarını, tüketilemeyecek kadar kötü olan gıdaları bizim ülkemize sokmasını eleştirdi. Osman Nuri Koçtürk, süt tozu, içerisinde kanser yapabilen ”aflatoksin” mantarını ortaya çıkardı ve yıllar sonra yasaklanmasını sağladı.

1948-1951 Marshall yardımıyla gelen süt tozları okulda öğrencilere dağıtıldı

İKİNCİ İSYANI AMERİKAN MARGARİNİNE…

Türkiye’deki tereyağ ve zeytinyağını savundu. ABD, süt tozu gibi yine “yardım” adı altında Türkiye’ye çok ucuza soya yağı satınca yerli tereyağı-zeytinyağı pazarımız zarara uğradı. Tüketilen sert yağın miktarı, arttıkça kalp ve damar hastalıklarına neden oluyordu.

Hidrojenlenmiş yağların kullanılmasıyla ortaya çıkan bu sağlık sorunları sonucunda ABD’de, tüketimde büyük azalmalar olmuştu.

Amerikalılar da İtalyanlar ve Fransızlar gibi sıvı yağ kullanmaya başladı. ABD kendi ülkesinde kullanmadığı katı yağları Türkiye’ye layık görmüştü. Katı yağlar Türkiye’ye dayatılarak sokuldu Margarinlere karşı hep bizim tereyağımızı ve zeytinyağımızı savundu.

ÜÇÜNCÜ İSYANI AMERİKAN CÜCE BUĞDAYINA…

Nobel ödülü sahibi ABD ‘li Norman E. Borlaug “Yeşil Devrim” akımıyla Rockefeller Vakfı ile birlikte buğdayın genleri ile oynarak cüce buğdayla verimi arttırmayı savunuyordu. Henüz kimyasal gübrelerin daha ortaya çıkmadığı toprakların tarım ilaçları ile zehirlenmediği zamanlardı.

Osman Nuri Koçtürk, cüce buğdayın büyük bir yalan olduğunu; bu buğdayların toprak ve insan sağlığını tehlikeye soktuğunu söyledi. Türkiye’nin bu tür maceralara girmesiyle tarımının yok edileceğini, toprak ve insan sağlığının büyük tehlikelere atılacağını savundu.

Peki Tarhana Osman Kimdir?

25 Haziran 1918… İzmir Karşıyakada doğan Osman Nuri Koçtürk Ankara Üniversitesi Veteriner hekimliği Fakültesinden 1943 yılında mezun oldu. Orduda görev yaptı. ABD’ye gönderildi ve Missouri Üniversitesi Beslenme Kürsüsü’nde çalışmalarda bulundu.

1953’te yurda dönerek Askeri Biyoloji Enstitüsü kimyagerliğine atandı. Askeri Veteriner Akademisi Biyokimya Kürsüsü Başasistanlığı görevlerinde bulundu. Ankara Tıp Fakültesi Biyokimya Kürsüsü’nde önce uzman sonra gıda kontrolü ve hijyen doçenti oldu.

1956’da Et ve Balık Kurumunda Mer­kez Laboratuvarları Müdürü ve Teknoloji Müdürü olarak görev yaptı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Kürsüsü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Sürekli insan beslenmesi ile ilgili yazılar, makaleler yazdı. Radyo konuşmaları yaptı. İthal gıda ürünlerine karşı ülke kaynaklarının değerlendirilmesini savundu. Çok tepki çekti,saldırıya uğradı.

TARHANA Osman,  Anadolunun geleneksel ürünü olan tarhananın besleyici yönlerini araştırdı ve sürekli savundu. Halka tarhanadan vazgeçmemelerini anlattı. Adı TARHANA OSMAN olarak halkın belleğinde kaldı.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • https://www.mynet.com/sut-tozuna-margarine-cuce-bugdaya-isyan-eden-adam-tarhana-osman-1166113-myyemek
İçerik Kaynakları :
  • https://www.mynet.com/sut-tozuna-margarine-cuce-bugdaya-isyan-eden-adam-tarhana-osman-1166113-myyemek

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şunları Yapın, Hiçbir Hastalığınız Kalmaz

►Düzenli olarak elma yiyin. ► Türk kahvesi ile aranız yoksa arayı bulun. Türk kahvesi de muazzam bir zihin açıcıdır. Sabahları kahvaltıdan bir saat kadar sonra Türk kahvesi için... Türk kahvesi erken ölüm riskini dahil bir çok derdi azaltmaya yeter. Sallama çayları, plastik bardak ve şişeleri, damacana suları terk edin. İş görür bir su arıtıcı kullanın. Bekleyen ve paketlenip taşınan sulardan uzak durun. ► Çörek otu yağı için ve saçınıza, cildinize, yüzünüze sürün. ► Çörek otunu kokusundan ve tadından dolayı içemezseniz (ki insanların çoğu içemiyor) çörek otu yağının kapsül haline getirildiği ürünler mevcut, onlardan alın ve kolayca sabah akşam yemeklerden önce ikişer adet yutun. ► İncir mucizesini de kaçırmayın! Kuş başı kıyılarak hakiki zeytin yağında birkaç gün bekletilmiş kuru incir yiyin. Hakiki zeytin yağında 3-5 gün bekletilmiş kuru inciri, arada zeytin yağı da yutacak şekilde kaşıkla, sabah akşam aç karnına, yemeklerden önce düzenli olarak yiyin.����…

Çocuklarda Ateş Ve Ateşi Düşürme Yolları

Ateş düşürmek İçin asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bunlar damarları ani olarak büzer ateş hemen düşer gibi olur. sonrasında ise damarlar genişler ve ateş çok daha fazla yükselir. . özellikle küçük bebeklerde havale riskini arttırır. Öncelikle Ateşin çocuğunuz için bir savunma mekanizması olduğunu unutmayın. Her çocuğun ateşi çıkar. Bu vücudun savunma mekanizmasıdır. Önemli olan çıkan ateşi kontrol altında tutmaktır. Öncelikle Ateşli Çocukta yapılmaması gerekenleri maddeler halinde anlatacağım 1. Çocuk ateş nedeniyle titrer. aile eli ayağı buz gibi başı yanıyor çocuğumun der. Bu tamamen ateşin doğası ile ilgili bir durumdur. Kan dolaşımının fazla olduğu baş ve vücut kısmı daha sıcak kan dolaşımının az olduğu el ve ayaklar soğuk olacaktır.

1. Çocuğunuz Ateşliyken,titrese,morarsa bile Asla ve asla üzerini örtmeyin.(Çocuğun üzerini örtmekle yangına odun atmak arasında bir fark yoktur) 2.Ateş düşürmek İçin asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bu…

Masa Temizliği

Ayşe sabah işe geldiğinde masasının silinmediğini fark etti. Çalışanı arayıp masanın silinmesini istemek yerine eline aldığı kolonyalı mendil ile masasını sildi. İki gün sonra aynı olay tekrar etti. Ayşe yine talep etmek yerine masayı kendisi sildi. Temizlik elemanı bir kaç gün sonra Ayşe'ye; "Ayşe hanım ben unuttum masanızı yine silmeyi "dedi. Ayşe ise" hiç sorun değil,ben kendim de hallediyorum" dedi. Bir süre sonra Ayşe'nin masası neredeyse hiç silinmez oldu. Çünkü Ayşe,fedakarlığı bir kez yapmayıp sürekli hale getirdiği için artık masa silme onun görevi haline dönüşmüştü. İşte hepimiz birer Ayşe olabiliyoruz. Kriz dönemlerinde,yardım etmeye çalışırken,anlık çözümler üretmeye çalışırken, farkında olmadan birer Ayşe ye dönüşüyoruz. Ve dönüp geriye baktığımızda ; "Hayır" diyemediğimiz için,"kırılır " diye düşündüğümüz için başkasının sorumluluğunu üstlendiğimizi fark ediyoruz. Çoğu zaman da bu görevi sürdürmek için davranışımızı rasy…

ÖNEMLİ UYARI

Hastaliklari tedavi etmek, 1219 sayili Tababet Kanunu'na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Bu sitede yer alan bilgiler saglikli yasama tavsiye niteliginde olup ürünlerimiz ilaç degil, besin destek ürünleridir. Tedavi veya doktor tedavisi yerine geçmez. Kürlerde ve metinler içerisinde geçen bitkilerin kullanimindan önce, Adi geçen bitkilere alerjiniz olup olmadigini kontrol ettirdikten sonra kullanmaniz tavsiye edilir. Bu sitede yazılan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığı olanlar, mutlaka doktorlarına danışarak kullanmalarında fayda vardır.