Meteoroloji o bölge için 'sarı alarm' verdi

Meteoroloji o bölge için 'sarı alarm' verdi! Çok kuvvetli olacak

Dün (pazartesi) akşam saatlerinde başlayıp gece boyunca zaman zaman devam eden yağmur, yarın etkisini artıracak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada;

İzmir, Manisa, Aydın ve Muğla illerinde bu gece başlaması beklenen sağanak yağışın yarın akşama kadar etkili olacağı belirtilerek, vatandaşlar dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

Meteoroloji o bölge için 'sarı alarm' verdi! Çok kuvvetli olacak

İzmir'de, dün akşam saatlerinde başlayan ve gece boyunca aralıklarla süren yağmur, hayatı olumsuz etkiledi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü İzmir, Manisa, Aydın ve Muğla illerinde bu gece başlaması beklenen sağanak yağışın yarın akşama kadar süreceğini belirtti.

Nisan ayı yağış ortalaması metrekarede 45.9 kilogram olan İzmirde, bu sayının 9 Nisan Salı günü itibarıyla 26 kilogram olduğunu açıklayan İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğüne bağlı şube müdürlerinden Rüştü Kırbaş, yarın metrekareye 30 ile 60 kilogram arasında yağış beklendiğini söyledi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü de beklenen hava durumu tehlike ve risklerini renklerle anlatan ve geçen aylarda hayata geçirdiği meteo uyarı sistemi kapsamında, İzmir için sarı alarm verdi.

RENK KODLARIYLA UYARI NEDİR?

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün geçtiğimiz aylarda hayata geçirdiği ve meteorolojik olaylar öncesinde risk ve tehlike durumlarını renklerle belirtme sistemi olarak açıklanan meteo uyarı uygulamasına göre yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı olarak belirlenen 4 çeşit renk, hava durumuyla alakalı tehlikeleri simgeliyor.

Buna göre kırmızı renk çok tehlikeli durumları, turuncu renk tehlikeli durumları, sarı renk potansiyel tehlikeli durumları ifade ederken, yeşil renk ise meteorolojik olarak herhangi bir tehlike beklenmediğini simgeliyor.

ISTANBUL İÇİN DURUM NASIL?

Istanbul için 10 Nisan 2019 Çarşamba günü hafif yağmurlu geçecek ve  sıcaklık 17 decere.  11 Nisan 2019 Perşembe günü hafif yağmurlu, sıcaklık 18, 12 Nisan 2019 Cuma günü az bulutlu, sıcaklık 16, 13 Nisan 2019 Cumartesi günü az bulutlu, sıcaklık 16 olacak.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • Meteoroloji Genel Müdürlüğü
İçerik Kaynakları :
  • Meteoroloji Genel Müdürlüğü