Ana içeriğe atla

Bir Çift Ayakkabı

Orhan, yoksul bir ailenin çocuğuydu ve okul masraflarını karşılamak için her cumartesi ilçenin pazarına gidiyor, pazardaki satıcılara yardım ederek okul harçlığını kazanıyordu...Orhan, yoksul bir ailenin çocuğuydu ve okul masraflarını karşılamak için her cumartesi ilçenin pazarına gidiyor, pazardaki satıcılara yardım ederek okul harçlığını kazanıyordu.

Bu hafta bir sebze tezgahı sahibine yardım edecekti. Akşam olunca o günkü kazancını sebze satıcısından aldı ve köyüne döndü. Pazartesi günü sabah erkenden kalktı ve ilçedeki okulunun yolunu tuttu.Lise son sınıf öğrencisi olan Orhan, arkadaşları ve öğretmenleri tarafından sevilen, çalışkan bir öğrenciydi.Her sabah ilçedeki okuluna bisikletiyle gidiyor ve akşam okul bitince aynı yoldan bisikletiyle köyüne dönüyordu. Akşam son ders bitmek üzereyken yağmur başlamıştı ve bu Orhan için zor bir durumdu.Bisikletle köye dönmek, yağmurlu havalarda imkansızdı. Son derste bitmişti ve yağmur hızını biraz azaltmıştı. Orhan bisikletini okulda bırakıp yürüyerek gitmeye karar verdi.Fakat ayakkabıları hiç de iyi durumda değildi. Yanlardan yırtık vardı üstelik tabanındaki küçük bir delikten ayakkabıları su alıyordu. Fakat köyüne yürüyerek gitmekten başka çaresi yoktu.Tam ilçeden çıkıp köyünün yoluna girmek üzereyken yağmur şiddetini arttırdı. Orhan bir çatının altına sığınıp, yağmurun biraz olsun dinmesini beklemeye başladı.

Çatısının altına sığındığı evin sahibi Selma Hanım pencere kenarında dışarıyı seyrediyordu.Genç yaşta kaybettiği eşi Kazım Bey öldüğünden beri tek başına yaşayan Selma Hanım, Orhan’ı o halde görünce dışarıya çıktı ve; “Delikanlı, bu yağmurlu havada dışarıda olmak hiç de iyi bir fikir değil, üstelik üşümüş gibi görünüyorsun” dedi. “Haydi içeri gel de sana yeni yaptığım bir tas çay ikram edeyim” diye de ekledi.Orhan önce teşekkür edip nazikçe teklifi geri çevirmek istediyse de, bu yağmurlu havada içeri girmekten başka çaresi yoktu. Tam içeri girmek için ayakkabılarını çıkartacağı sırada altının delik olduğunu hatırlayan Orhan, ayakkabılarını çıkarmak için tereddüt edince Selma Hanım genç adamın ayakkabılarının kötü durumda olduğunu fark etmişti.“Delikanlı çoraplarının ıslak olmasının hiç bir mahsuru yok, ayakkabılarını çıkarıp içeri girebilirsin” dediğinde Orhan biraz utanmıştı.Sıcacık çayını bitirdiğinde yağmurun tamamen dindiğini fark eden Orhan evine gitmek için ayağa kalktı. Ayakkabılarının giymek için eğildiğinde yerinde olmadıklarını gördü.Selma Hanım, “Delikanlı bunlar yakın zamanda kaybettiğim eşimin ayakkabıları. Sanırım senin ayağına da uyacak” diyerek bir çift ayakkabıyı Orhan’a uzattığında başını öne eğerek, “Teşekkür ederim ama ben bunları kabul edemem” dedi.Selma Hanım’ın ısrarlarına dayanamayan Orhan, kendisininkinden çok daha iyi durumda olan ayakkabıları giydi ve defalarca teşekkür ettikten sonra evinin yolunu tuttu…Yıllar sonra tıp fakültesini birincilikle bitiren Orhan, doğup büyüdüğü şehrine doktor olarak dönmüştü. Çalıştığı bir hastanede nöbetçi olduğu bir gece acil bir hasta getirilmişti. Baygın durumdaki bayanı görünce hemen tanımıştı.

“Aman Allah’ım bu o kadın” diye söylendi.Yapılan tetkikler sonucunda Selma Hanım’ın ender rastlanan bir hastalığı olduğunu anlayan Doktor Orhan, onunla yakından ilgilenmeye başladı. Uzun süren tedaviden sonra Selma Hanım sağlığına kavuştu. Taburcu olma zamanı geldiğinde Selma Hanım odasında faturanın gelmesini bekliyordu.Doktor Orhan, denetleme için önüne getirilen faturaya şöyle bir baktı ve üstüne bir şeyler yazarak zarfın içine koydu, hastanın odasına gönderdi.Selma Hanım elleri titreyerek zarfı aldı. Açmaya korkuyordu. Hastane faturasını asla ödeyemeyeceğini ve geri kalan yaşamı boyunca bu faturayı ödemek için çalışacağını biliyordu.

Sonunda zarfı açtı ve faturaya iliştirilmiş bir not dikkatini çekti. Kağıtta şunlar yazılıydı.“Hastane masraflarının tamamı bir çift ayakkabı karşılığında ödenmiştir.”

Beğendiyseniz paylaşalım.

Bu blogdaki popüler yayınlar

16 Nisan 2020 Tarihli A101 Market Aktüel Ürünleri ve İndirimleri - Yeni

16 Nisan A101 Marketler Büyük İndirimleri ile karşınıza çıkıyor. Muhteşem indirimleri içinde barındıran katalog yayınlandı. Daha önce bu kadar ucuza görmediğiniz, pek çok ürünü bünyesinde barındırıyor. 16 Nisan 2020 A101 Market ürün katalogları tek bir sayfada bulunmaktadır. Sayfanın aşağısına doğru ilerlediğinizde tüm aktüel ürünlerine ulaşabilirsiniz. KATALOGLARIN BÜYÜK HALLERİ YAZININ DEVAMINDADIR. ARZU EDERSENİZ ÜZERİNE BASILI TUTARAK TELEFONUNUZA KAYDEDEBİLİRSİNİZ. - Samsung 55RU7300 55" 4K UHD Curved Tv 4.299 TL- HI-LEVEL 43" Full HD Android Smart Led Tv 1.499 TL- Samsung Galaxy A01 Cep Telefonu 1.049 TL- Altus AL-1090 Tezgah Seviyesi Buzdolabı 599 TL- Piranha Bluetooth Kulaklık 24,95 TL - Arzum Starry AR111 El Blender Seti 159 TL- Aprilla AHC 5035 Profesyonel Şarlı Saç Kesme Makinesi 89,95 TL- Piranha Karaoke Mikrofon 59,95 TL- Piranha Akıllı Saat 59,95 TL - Osram Led Ampul 9,95 TL- Sunny Vesta Tost Makinesi 179 TL- Arzum AR-5040 Epilasyon Aleti 85 TL- Gölgelik…

15 Mayıs 2020 Tarihli Bim Market Aktüel Ürünleri ve İndirimleri - Yeni

15 Mayıs BİM Marketler Büyük İndirimleri ile karşınıza çıkıyor. Muhteşem indirimleri içinde barındıran katalog yayınlandı. Daha önce bu kadar ucuza görmediğiniz, pek çok ürünü bünyesinde barındırıyor. 15 Mayıs 2020 BİM Market ürün katalogları tek bir sayfada bulunmaktadır. Sayfanın aşağısına doğru ilerlediğinizde tüm aktüel ürünlerine ulaşabilirsiniz. KATALOGLARIN BÜYÜK HALL ERİ YAZININ DEVAMINDADIR. ARZU EDERSENİZ ÜZERİNE BASILI TUTARAK TELEFONUNUZA KAYDEDEBİLİRSİNİZ. - Realme C2 Cep Telefonu 999 TL- Trax Kablosuz Kafa Bantlı Kulaklık 89,90 TL- Philips Taşınabilir Şarj Aleti 10.000 mAh 59,90 TL- Philips Kablosuz Klavye Mouse Set 79,90 TL- Philips Kablosuz Mouse 49,90 TL - POLOSMART Akım Korumalı 3 USB Girişli Priz 39,90 TL- Intenso 1 TB Taşınabilir Harddisk 229 TL- Dekoratif Ahşap Fener 3'lü 99,90 TL- Çift Kişilik Çarşaf Yastık Takımı 39,90 TL - Büyük Boy Abs Valiz 105 TL- Orta Boy Abs Valiz 95 TL- Küçük Boy Abs Valiz 85 TL- Örgü Desenli Girdap Çöp Kovası 16 Litre 19,90 T…

21 Mayıs 2020 Tarihli A101 Market Aktüel Ürünleri ve İndirimleri - Yeni

21 Mayıs A101 Marketler Büyük İndirimleri ile karşınıza çıkıyor. Muhteşem indirimleri içinde barındıran katalog yayınlandı. Daha önce bu kadar ucuza görmediğiniz, pek çok ürünü bünyesinde barındırıyor. 21 Mayıs 2020 A101 Market ürün katalogları tek bir sayfada bulunmaktadır. Sayfanın aşağısına doğru ilerlediğinizde tüm aktüel ürünlerine ulaşabilirsiniz. KATALOGLARIN BÜYÜK HALLERİ YAZININ DEVAMINDADIR. ARZU EDERSENİZ ÜZERİNE BASILI TUTARAK TELEFONUNUZA KAYDEDEBİLİRSİNİZ. - Samsung 40N5000 40" Full HD Tv 1.999 TL- Samsung Galaxy Buds Kablosuz Kulaklık 499 TL- Samsung Galaxy A2 Core Cep Telefonu 799 TL- Samsung EP-TA20 Şarj Aleti 64,95 TL- Samsung EO-HS13 Kulak İçi Kulaklık 49,95 TL - Samsung 10.000 mAh Powerbank 109 TL- HI-LEVEL 58UHL960 58" Ultra HD Smart Led Tv 2.799 TL- Fantom Carbon CC4000 Cyclone Süpürge 399 TL- Samsung MS23F300EEW/T Mikrodalga Fırın 449 TL - Sinbo STM 5827 Çay Seti 139 TL- Arzum Starry AR1111 El Blender Seti 159 TL- Aprilla Kablosuz Erkek Bakım Cih…