Ana içeriğe atla

Turuncu Polar

Üç ay önce indirimden turuncu bir polar almıştım. Neredeyse yok pahasına, beşte biri fiyatına. Ne kadar giysem o kadar eskitemeyeceğim kadar iyi bir maldı. Getirip eve askıya astım. Askı dediğim de dolapta, kapalı yerde değil, küçücük evde açıkta, sürekli gözümün önünde.

Kış vakti üşüdükçe arada bir alıp giyiyor, aynada kendime bakıyor, onu ve onun içindeyken kendimi pek güzel buluyor, sonra çıkarıp tekrar yerine asıyordum. Üzerime tam oturuyordu, pek narin, bir o kadar şık görünüyordu. Neyse şimdi açık renk, yemek yaparkenfilan kirlenmesin… film izlerken uyuyakalınca dirsekleri iz yapmasın… sokağa çıkarken giyerim… yürürken giyerim… koşarken, atlarken, zıplarken giyerim… temiz temiz giyerim… deyip deyip bir türlü üzerime geçiremedim. Üç ay boyunca evde üşümeyeyim diye kendimi lahana gibi eski yün kazaklarıma sardım.Geçen hafta hava güzeldi. Güneş vardı, yağmur yoktu. Kaban sıcak geliyordu, gidiş dönüş bir saat yürüyecek yolum vardı. Aldım askıdan turuncu polarımı, giydim. Gittim aynaya baktım. O da, onun içindeki ben de çok güzeldik. Çıktım evden. Yarım saat gittim. İşimi bitirip dönüşe geçtim. Yolda durup ekmek aldım. Çantama koyup bana bakan ucundan biraz kopardım. Sonra sıcak geldi, polarımı çıkarıp çantamın sapına astım.Eve geldikten iki saat sonra hafif üşüyünce “Polarımı giyeyim bari” dedim. Askıya baktım, yoktu. “Banyoda mı çıkardım acaba” dedim, iki adım attım orada da bulamadım. Son hatırladığım, çantamın kolunda asılıyken, ekmeğin ucundan biraz daha kopardığım ve bu esnada “Dikkat edeyim de düşmesin” dediğimdi.

önüp aynı yolun on beş dakikasını tekrar yürüdüm. Polarıma rast gelmedim. Yol üstündeki dükkânlardan birkaçına girip sorabilirdim acaba biri bıraktı mı diye, o da içimden gelmedi. Bunun yerine eve dönerken düşündüm.Kendime aldığım bir şeyi kullanmayı kedime çok görmüştüm. Kendime hediye ettiğim bir şeyi kendimden esirgemiştim. Mademki ben kendime aldığım eşyayı ona ihtiyacım olduğunda kullanmamıştım, o da sokağa ilk çıkardığım gün benden gitmeye karar vermişti. Hayat bana demişti ki “Mademki hak ettiğine inanmıyorsun, ona senden alıp başkasına veriyorum.” Ekmek yediğim için olacak, duymamıştım.Beni sevindiren ilk şey, üç ay kendimden esirgediğim eşyayı yolda düşürdüğümü idrak ettiğim ân, acı duymamam, evden can havliyle çıkmamamdır. Beni sevindiren ikinci şey, o yolda yürüyen öğrencileri gözümün önüne getirip “Kim bulduysa güle güle kullansın” diye içimden geçirebilmemdir. Üç ay kendi malını kullanmaya kıyamayan birinden beklenmeyecek olgunlukta davranışlar bunlar.

Dünya malına tutunmamayı öğrenmişim. Fakat rahatlığa, kolaylığa, güzelliğe lâyık olduğuma inanmayı tam öğrenememişim. Bu konuda alacak yolum var.İnsan sadece indirimden aldığı poları değil, iyi ve güzel olan hiçbir şeyi kendine çok görmemeli. İyi şeylere, güzel şeylere, kolaylığa, rahatlığa, yeniliğe, birazcık konfora, mutluluğa layık olduğuna inanmalı. Hak ettiğine inanmadığın her neyse, sende durmuyor.İnsan hep öğreniyor. Fark etmek işin yarısı, kabul etmek çeğreği, kalanı uygulama. Mesela, indirimden aldığın poları evde giymeyi hak ettiğine inanmak ve giymek.

Bazen bir şeylerimizi kaybederiz. Bir şeyler bizden gider. Yana yakıla peşine düşmek, tekrar bizim olsun diye çabalamak verdiğimiz ilk tepkidir. Oysa neden gittiğine bakmak gerekir. Bu bazen polar olur, bazen para, bazen insan. Hepsinin bizden gitmesinin bir nedeni vardır. Bizdeyken, bizimleyken kendimize yakıştıramadığımız şeyler bizde durmazlar. Bence gayet mantıklı.

Öğrendiğim bir şey daha var. Salonu silip süpürüp kendin oturmayıp kapısını sadece misafir gelince açmakla, aldığın poları üç ay saklayıp giymemek aynı şey. Âleme gülmeden önce dönüp kendine bakmak lazım.

Perihan Özcan

Bu blogdaki popüler yayınlar

16 Nisan 2020 Tarihli A101 Market Aktüel Ürünleri ve İndirimleri - Yeni

16 Nisan A101 Marketler Büyük İndirimleri ile karşınıza çıkıyor. Muhteşem indirimleri içinde barındıran katalog yayınlandı. Daha önce bu kadar ucuza görmediğiniz, pek çok ürünü bünyesinde barındırıyor. 16 Nisan 2020 A101 Market ürün katalogları tek bir sayfada bulunmaktadır. Sayfanın aşağısına doğru ilerlediğinizde tüm aktüel ürünlerine ulaşabilirsiniz. KATALOGLARIN BÜYÜK HALLERİ YAZININ DEVAMINDADIR. ARZU EDERSENİZ ÜZERİNE BASILI TUTARAK TELEFONUNUZA KAYDEDEBİLİRSİNİZ. - Samsung 55RU7300 55" 4K UHD Curved Tv 4.299 TL- HI-LEVEL 43" Full HD Android Smart Led Tv 1.499 TL- Samsung Galaxy A01 Cep Telefonu 1.049 TL- Altus AL-1090 Tezgah Seviyesi Buzdolabı 599 TL- Piranha Bluetooth Kulaklık 24,95 TL - Arzum Starry AR111 El Blender Seti 159 TL- Aprilla AHC 5035 Profesyonel Şarlı Saç Kesme Makinesi 89,95 TL- Piranha Karaoke Mikrofon 59,95 TL- Piranha Akıllı Saat 59,95 TL - Osram Led Ampul 9,95 TL- Sunny Vesta Tost Makinesi 179 TL- Arzum AR-5040 Epilasyon Aleti 85 TL- Gölgelik…

15 Mayıs 2020 Tarihli Bim Market Aktüel Ürünleri ve İndirimleri - Yeni

15 Mayıs BİM Marketler Büyük İndirimleri ile karşınıza çıkıyor. Muhteşem indirimleri içinde barındıran katalog yayınlandı. Daha önce bu kadar ucuza görmediğiniz, pek çok ürünü bünyesinde barındırıyor. 15 Mayıs 2020 BİM Market ürün katalogları tek bir sayfada bulunmaktadır. Sayfanın aşağısına doğru ilerlediğinizde tüm aktüel ürünlerine ulaşabilirsiniz. KATALOGLARIN BÜYÜK HALL ERİ YAZININ DEVAMINDADIR. ARZU EDERSENİZ ÜZERİNE BASILI TUTARAK TELEFONUNUZA KAYDEDEBİLİRSİNİZ. - Realme C2 Cep Telefonu 999 TL- Trax Kablosuz Kafa Bantlı Kulaklık 89,90 TL- Philips Taşınabilir Şarj Aleti 10.000 mAh 59,90 TL- Philips Kablosuz Klavye Mouse Set 79,90 TL- Philips Kablosuz Mouse 49,90 TL - POLOSMART Akım Korumalı 3 USB Girişli Priz 39,90 TL- Intenso 1 TB Taşınabilir Harddisk 229 TL- Dekoratif Ahşap Fener 3'lü 99,90 TL- Çift Kişilik Çarşaf Yastık Takımı 39,90 TL - Büyük Boy Abs Valiz 105 TL- Orta Boy Abs Valiz 95 TL- Küçük Boy Abs Valiz 85 TL- Örgü Desenli Girdap Çöp Kovası 16 Litre 19,90 T…

4 Haziran 2020 A101 Market Aktüel Ürünleri ve İndirimleri - Yeni

4 Haziran A101 Marketler Büyük İndirimleri ile karşınıza çıkıyor. Muhteşem indirimleri içinde barındıran katalog yayınlandı. Daha önce bu kadar ucuza görmediğiniz, pek çok ürünü bünyesinde barındırıyor. 4 Haziran 2020 A101 Market ürün katalogları tek bir sayfada bulunmaktadır. Sayfanın aşağısına doğru ilerlediğinizde tüm aktüel ürünlerine ulaşabilirsiniz. KATALOGLARIN BÜYÜK HALLERİ YAZININ DEVAMINDADIR. ARZU EDERSENİZ ÜZERİNE BASILI TUTARAK TELEFONUNUZA KAYDEDEBİLİRSİNİZ. - Toshiba 65UL2063DT Smart Led Tv 4.799 TL- GoSmart 64 GB Smart USB Bellek 44,95 TL- GoSmart 32 GB Smart USB Bellek 29,95 TL- HI-LEVEL 40" HL40DLK13 Full HD Android Smart Uydu Alıcılı Led Tv 1.449 TL- SEG SNF 4500 A+ No-Frost Buzdolabı 1.999 TL - Regal Büro Tipi Buzdolabı 579 TL- 2 Kapaklı Çekmeceli Dolap 149,95 TL- Rooc Meyve Bıçağı 6'lı 11,95 TL- Plastik Ürünler 5,95 TL - Trend Uzun Saklama Kabı 5,95 TL- Erzak Kabı 3'lü 12,95 TL- Kare / Dikdörtgen Saklama Kabı 4'lü 12,95 TL- Oyuncak Basket Po…